Мајка ѝ го победи ракот, а на 11 години го загуби брат ѝ: Зад насмеаното лице на Едита се крие тешко детство

Мајка ѝ го победи ракот, а на 11 години го загуби брат ѝ: Зад насмеаното лице на Едита се крие тешко детство

Објавена во: Совети // Семејство

Родена е надарена харизматично да го покаже својот глас, раст и став на сцената уште од првиот ден, а тоа го има веќе цела деценија. Секогаш е привлечна за медиумите и на сцената и надвор од неа. Беше без забележителен успех во натпреварот „Ѕвездите на Гранд“, но, потоа од 2012 година, кога го отпеа првиот хит „Оверила“, а потоа и како фронтмен на женската поп -група „Министерке“, со избрана екипа, ги помести границите. Таа освои многу обожаватели меѓу тинејџерите и девојките, а новиот летен хит дует „Варалица“ со Сара Јо постојано се врти на радиата.

- Неоптоварена и убава соработка ми се случи со мојата драга Сара Јо. Сакавме да им дадеме на нашите обожаватели освежувачки и различен музички пакет во дует, а според публиката, успеавме! Фанки-душата, како и регето, беа долгогодишна желба на мојот репертоар-вели Едита (28).

Строго поставените деловни планови за 2021 година не се вистинити. Пандемијата во 2020 година ја научи за тоа, а поради ковид-19 и го смени нејзиниот приоритетен распоред.

- Со оглед на околностите што се случија на планетата, ми беше многу тешко да имам непредвиден период на пауза во работата и ново приспособени животни навики. Во последната година, мојот став кон себе и луѓето се промени. Созреав побрзо отколку што очекував. Многу сум среќна поради тоа!

Компонирам и за другите

Таа признава дека и недостасува публика, настапувањата. И се надева дека наскоро повторно ќе работи напорно.

- Дотогаш, вредно го завршувам албумот, па кога ќе дојде време за промоција, ќе имам попрецизен план што и како со мојата кариера. А, во 2021 година, веќе имам убави мемории за компонирање песни за Марина Висковиќ, стихови што ги напишав за песната на Вања Мијатовиќ и, се разбира, дуетот со Сара Jо.

Во родниот Белград, таа каkо дете сакала: да стане лекар, да работи во бутик, да биде  пејачка, танчерка, актерка.

- Како дете, со задоволство слушав се‘, од музика. А, моите најголеми идоли беа Мајкл Џексон, Дино Мерлин и Арета Френклин. Се сеќавам дека за првпат бев во публика на концертот на Мерлин во Белград и поминав феноменално. Сонувам да пеам на сцена со пејачката дива Шаде Ада.

И дома, таа беше опкружена со ноти и членови на музичкото семејство. Постарата сестра Инди, фолк-поп пејачка, беше првата што тргна на патот на животот на јавната личност, по што следеше Едита.

- Моето семејство е музичко и од страната на мајка ми и од татко ми, многу ми е драго поради тоа. А, Инди и денес ми дава добронамерни совети. Планиравме и ќе ни се случи дует кога ќе дојде време за тоа.

Кога имала 11 години ја почувствувала првата голема болка поради загубата на нејзиниот брат роден со Даунов синдром. Нејзината мајка Флорија се разведе од нејзиниот татко алкохоличар и успеа да го победи ракот на дојката со огромната поддршка на нејзините ќерки, со кои таа е трета сестра и физички и духовно. Нејзината баба имаше посебно место во воспитувањето на Едита, од која го доби прекарот Еди.

- Таа беше храбар борец, жена со големо срце. Отсекогаш беше богатство на идеи и секој мој сон се оствари затоа што ме научи да верувам во нив. Фантазирам за вистински желби, а моите најголеми се да снимам албум и еден ден да формирам семејство.

Дотогаш, имајќи предвид дека нејзините викенди обично се резервирани за настапи месеци однапред, работните денови се само нејзини. Потоа се посветува себе си и на нејзините најблиски.

- Во тие денови, станувам рано, наутро тренирам, вежбам, пеам ... Потоа одвојувам време за козметичар, фризер ... О, жена како жена! Претпочитам да бидам со семејството попладне ако имам време, а навечер со пријателите.

Не се дружи со колегите само затоа што нема кога. Нејзините најдолги пријателства се од нејзиното детство, дури и од градинка.

- Една од моите пријатели од мали нозе е Милица, јас пораснав со неа. Многу ја сакам, таа е моја вистинска пријателка.

Го добивам најдоброто од популарноста

Нејзината популарност само придонесе за нејзината биографија. Таа научи да ги извлече сите придобивки од неа и да ја заобиколи потемната страна на славата.

- Бидејќи сум добро позната личност за јавноста, се откажав од лошите навики, а за возврат добив многу. Јас сум богата со вистински пријатели, прекрасно семејство и одлични музичари во бендот. Делиме скоро иста музичка енергија, се согласуваме во секој поглед. А, ќе откријам дека подготвувам неколку изненадувања за лојалната публика.

Љубопитна и со неверојатна харизма, таа сепак сака има многу желби и работи кои сака полека, полека да ги оствари.

- Јас сум зависник од адреналин, така што нема да го пропуштам скокот од авион некогаш. Би сакал да патувам на егзотични места и да ги запознам културите на многу земји.

Знам дека ќе го препознаам вистинскиот

Во првите 28 години, нејзината најголема маана е тоа што може да отсуствува во мислите, па понекогаш изгледа дека не го слуша својот соговорник.

- И брза сум. Но, свесна сум и за своите доблести, бидејќи знам да простам и да сакам уште повеќе. И не сум злопамтило, дефинитивно не ми се допаѓа тоа. Се‘ е всушност како што треба, ние сме мали парчиња од бескраен мозаик.

Во поглавјата за љубов, таа досега најчесто подвлекуваше: не постои идеален партнер. Но, зрелоста ѝ потврдува дека Вистинскиот Господин ќе го препознае со разбирање, почит, искреност и взаемна љубов, бидејќи тоа е најважно за неа.

- Кога размислувам за времето што доаѓа, се гледам себе си како остварена жена и мајка која ќе остане верна на својата музика и ќе го истражува светот. Со нетрпение го очекувам секој ден, јас сум хедонист! И никогаш не ми е здодевно со себе.

Фото: Инстаграм/Едита

Видео: Youtube

Извор: zena.blic.rs


Објавена во: Совети // Семејство

Можеби ќе ве интересира: