„Менструацијата не е здрава, туку симптом на затруеност“: Страотни совети на Инстаграм лекар

„Менструацијата не е здрава, туку симптом на затруеност“: Страотни совети на Инстаграм лекар

Објавена во: Совети // Boys and Girls

Уште еден интернет „доктор“ во Србија моментално се обидува да направи кариера на Инстаграм, а пораките кои ги испраќа се повеќе од опасни.

Деновиве на Твитер кружат пар совети од извесен Срѓан Павловиќ, кој на Инстаграм се претставува како холистички и иден „бретеријанец“ (човек кој ниту јаде ниту пие вода, на што има целосно право – додека не реши да го сподели неговото „знаење“ и совет со другите) .


Овој „холистичар“ во суштина не презентираше ништо ново, туку ги претвори сите опасни идеи во една голема бизарна и опасна идеја за здрав живот и почна да ги убедува луѓето да му се придружат во тоа. Затоа најпрво решил да објасни дека менструацијата е неприродна и синдром на труење.

Покрај тоа што менструацијата е „неприродна“ и симптом на „нерамнотежа“, Срѓан открил и дека протеините, јаглехидратите, минералите се „измислени зборови“ и дека наместо вода треба да пиете урина. Бидејќи се обидува да стане Бретон, ако некогаш ја постигне целта, дефинитивно ќе мора да ги заборави тие зборови. Ние другите смртници сепак ќе се држиме до протеините, хидратите и мастите, а и жените меѓу нас ќе имаат менструација и ќе бидеме благодарни за тоа.


Покрај тоа што како  „бретеријанец“ во обид мора да заборави на храната, Срѓан навистина има амбиции да живее без ништо - според него, сонот е непотребен и планира да го промени со медитација.


Истото важи и за цврстата храна:

Ваквиот живот е навистина повеќе од одржлив бидејќи практично ништо не ви треба - единствениот проблем е што би траел кратко, бидејќи како што се навикнувате на фактот дека не ви треба храна, вода или сон, менструација и само стигнуваш до бретеријанска нирвана - ќе ви затреба ковчег.

И не е неприродна само менструацијата, туку и утринската ерекција.

Ако и вие, како и сите мажи, имате проблем со утринската ерекција, знајте дека кај вас растат паразити, вели Срѓан.

Ова не е прв пат вакви „доктори“ да се обидуваат да ја освестат својата публика. Неодамна на Инстаграм се појави сличен „доктор“ и уште поопасен бидејќи има 10.000 следбеници, а многумина го споделуваат неговиот совет со коментари дека „100 години се пред нас“.

Иако се оградуваат од нивните совети, со големо задоволство ќе им објаснат на сите што веруваат дека образованите експерти се будали.


Најпрво - отсуството на менструација, освен за време на бременоста, е аларм и треба итно да се консултирате со лекар, а не со маж кој ве советува да гледате на сонце и да јадете овошје за да предизвикате отсуство на менструација. Кога нема менструација, тоа е знак дека здравјето НЕ е на највисоко ниво, туку е загрозено. Не гледајте на сонце, туку одете на гинеколог.

„Да се ​​има менструација не е добра работа, но за жал свеста кај нашиот народ е непостоечка, па затоа ја толерирам кај жените. После оваа реченица, не можеш а да не се чувствуваш глупаво што коментираш што и да е што напишал овој човек овде (како да му се обратиш на маж вака?), Но кога ќе им ја претстави на 10.000 жени, не можеш да не реагираш.“


Има прочитано четири до пет книги за здравје (можеби и помалку), вели тој. Помалку е сигурно. Неговиот извор на знаење е веројатно Фејсбук, низ кој скролува додека седи на шолја. Се разбира, како што вели, „зошто да учиш 15 години“, кога ќе собереш повеќе информации во тоалетот. Потоа ги пренесувате собраните информации за квалитетот токму каков што може, со оглед на вашето потекло, ги пренесувате на луѓето и многу важно - им наплаќате. Значи, не само што сте груби и необразовани, туку сте и мрзливи, алчни и бескрупулозни.


Овој надрилекар лекар го напаѓа не само телото, туку и умот. Ќе повториме уште еднаш - доколку сте ја пропуштиле менструацијата, а не сте бремени, обратете се на гинеколог што е можно поскоро. Ако се борите со такви мисли, контактирајте со психолог што е можно поскоро. Образовани. Образовани во училиште, а не во тоалет. И ако случајно сте меѓу овие речиси 10.000 луѓе, направете си услуга од витално значење и отследете го од Инстаграм.

Лесно ќе ги препознаете докторите на Инстаграм - бегаат од официјалното училиште, веруваат само во улица и живот, а своето знаење собрано на улица несебично го споделуваат наместо да го остават таму бидејќи таму припаѓа. Од сопствени совети, тие секогаш се воздржуваат да не се лекуваат за да бидат лекари, туку да го споделат своето искуство.

Извор/Фото: zena.blic.rs


Објавена во: Совети // Boys and Girls

Можеби ќе ве интересира: