Ми го усреќи детето, ќе те памети засекогаш: Зборови на таткото чие дете играше пред Новак на улица

Ми го усреќи детето, ќе те памети засекогаш: Зборови на таткото чие дете играше пред Новак на улица

Прекрасната порака на господин Џејсон Олдриџ го погоди Новак...

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ во моментов е прва ѕвезда во Аделаида, иако е во карантин до почетокот на егзибицискиот турнир. Додека тој го „пика носот“ низ прозорецот или излегува на терасата, луѓето го поздравуваат, го поздравуваат, а и медиумите се таму, се разбира, за да ги забележат овие навистина одлични моменти на невообичаено дружење на Србинот со своите обожаватели.

Така можеше да се видат луѓе кои буквално доаѓаат под неговиот прозорец, но во вторникот две момчиња отидоа чекор понапред во идолопоклонството кон Новак - тие играа тенис на улицата пред хотелот и тоа пред очите на Новак.

Српскиот ас ги поздрави момците, им аплаудираше, разговараше со нив и таа сцена веднаш стана хит во Австралија. Ниту таткото на едно од момчињата не беше рамнодушен, тој почувствува потреба да му се обрати преку „Твитер“ и изрази длабока благодарност што направи неговиот син да се чувствува како најсреќното дете на светот.

Ова е неговата благодарност до Новак Ѓоковиќ:

„Ти благодарам Новак, мојот син и неговиот пријател се воодушевени. Двајцата се ваши големи обожаватели и тенисот е нивна љубов. Овој момент ќе го памети засекогаш. Вие сте неверојатен пример за генерациите на играчи што доаѓаат. Ти посакувам секаков успех на турнирите во Австралија“ - изјави г-дин Џејсон Олдриџ за Новак.

Џејсон не чекаше долго за одговор, тој доби „твит“ од добро позната адреса.

„Благодарам, Џејсон, беше задоволство“, напиша Новак.


Австралиските медиуми, се разбира, не ја пропуштија детската игра пред хотелот во кој престојуваше Новак. Камерите беа таму за да го снимат и овој момент, момчињата со воодушевување разговараа за состанокот со Ноле за локалната станица, беа воодушевени, а нивниот идол ги поздрави со големо срце што тој го „твитна“ кога беше објавен извештајот.


Можеби ќе ве интересира: