Момците навиват за него, а девојките воздивнуваат – еден е Нејмар!

Момците навиват за него, а девојките воздивнуваат – еден е Нејмар!

Објавена во: Спорт // Фудбал

Колку и за него да зборуваат и пишуваат дека е подобар „актер“ отколку фудбалер, сепак мора да се признае дека тој е еден од најдобрите играчи на денешницата. Момците навиваат за него, а девојките воздивнуваат  – единствениот Неимар де Силва Сантос Јуниор.

# Роден е во Бразил на 5 февруари 1992 година.

# Висок е 174 см.

# Тој е еден од најактивните фудбалери на Инстаграм и признава дека обожава да прави селфи фотографии.

# Млад е, успешен и ги следи модните трендови, а најмногу од сè сака да си игра со неговата коса.

# Фудбалското деби го направил на 17 години.

# Обожава кучиња, има златен реривер кој се вика Спини.

# Обожава да гледа кошарка и навива за ЛА Лејкерс.

# Негова најголема обожавателка е неговата сестра Рафаела.

# Неретко ја покажува и неговата хуманост, донира во многу организации кои им помагаат на децата и болните.

# Нејмар многу рано стана татко, во 2011 г. го доби синот Дејвид Лука.

# Стотиот гол го постигнал на неговиот 20 реоденден.

# Обожава тетоважи, a повеќето од нив се со религиска содржина.


Фото: Инстаграм

Објавена во: Спорт // Фудбал

Можеби ќе ве интересира: