Музички времеплов: Емина Јаховиќ беше обвинета за плагијат за песната која ја вивна помеѓу ѕвездите

Музички времеплов: Емина Јаховиќ беше обвинета за плагијат за песната која ја вивна помеѓу ѕвездите

Објавена во: Stars // Музика

Пејачката Емина Јаховиќ во својата музичка кариера има безброј хитови, но знаете ли која песна ја вивна помеѓу ѕвездите?

Станува збор за песната „Дал она знам“, песната која беше објавена на нејзиниот албум „Радије раније“.

Поради истата, Емина беше обвинета за плагијат, бидејќи скоро истата мелодија ја има и грчката пејачка Каити Гарби. Нејзината песна се вика „Fougaro“ и е малку побавна од онаа Емина.

Јаховиќ сними две верзии за оваа песна - оригинална и ремикс, кој е исто така популарен. Песната ја надополни и со спот, кој беше објавен истата кога беше објавена и песната.


фото: Принтскрин / Јутјуб

Објавена во: Stars // Музика

Можеби ќе ве интересира: