Музички времеплов: Се потсетуваме на трите настапи на Калиопи на Евровизија - првиот ѝ беше во 1996 година

Музички времеплов: Се потсетуваме на трите настапи на Калиопи на Евровизија - првиот ѝ беше во 1996 година

Објавена во: Stars // Музика

Воедно таа се запиша и како прв македонски претставник на Евровизија...

Викендов, Мадрид беше местото каде што се собраа голем број обожаватели на Евровизија, но и претставници од повеќе држави. Дел од евровизиската манифестација беше и нашата позната пејачка Калиопи Букле, која како и секогаш ги воодушеви сите присутни.

Но, се сеќавате ли на сите нејзини настапи на Евровизија? Имено, Калиопи беше наш претставник дури три пати, а со кои песни се претстави и во кои години, ве потсетуваме во продолжение:

# „Само ти“ - 1996 година 

Во тоа време се одржуваа преквалификации, кои за жал не ги поминавме, но тоа не го успорува фактот Калиопи да се запише како прв претставник на Македонија на Евровизија.


# „Црно и бело“ - 2012 година


# „Дона“ - 2016 година


фото: Принтскрин / Јутјуб

Објавена во: Stars // Музика

Можеби ќе ве интересира: