На ултразвук откриле дека детето има деформитет: Кога се роди доживеаја шок, нема да верувате како изгледа сега

На ултразвук откриле дека детето има деформитет: Кога се роди доживеаја шок, нема да верувате како изгледа сега

Објавена во: Совети // Семејство

Патувањето на Теса е постојан наратив, а нејзината приказна продолжува да воздигнува и инспирира безброј поединци ширум светот

Девојката позната како „Волдеморт“, бидејќи е родена без нос, се издвојува по својот уникатен изглед. Но, нејзината приказна нè инспирира да ја прифатиме разновидната убавина што се наоѓа во секое човечко суштество, оставајќи ги настрана нашите идеи за тоа што значи да се биде навистина исклучителен.

Теса е родена со необична состојба позната како целосна конгенитална архинија, што значи дека ѝ недостасува нос. Оваа ретка аномалија, која погодува само неколку луѓе ширум светот, на Теса ѝ поставила карактеристични предизвици од самиот почеток на нејзиниот живот.

Но, и покрај сите препреки, ова храбро девојче и нејзините родители одлучија да не дозволат нејзината состојба да ја дефинира, пристапувајќи на животот со невиден ентузијазам.

Архинија се манифестира кога носот не се развива во матката, што доведува до отсуство на оваа карактеристика на лицето. Во единствениот случај на Теса, нејзината состојба се протега до недостаток на миризливиот систем, делот од мозокот одговорен за препознавање мирис. И покрај предизвиците што ги носи нејзината состојба, родителите на Теса ја гледаа како убава и извонредна девојка.


Кога го откриле деформитетот на лицето на нивното неродено дете за време на ултразвук, родителите на Теса, Граин и Нејтан Еванс, доживеале мешавина на емоции. Откривањето на пет месеци од бременоста дека нивната ќерка ќе се роди без нос, несомнено беше шок. И покрај првичниот предизвик, тие се цврсто посветени да ѝ ја понудат на Teса најдобрата можна грижа и поддршка.

Набргу по раѓањето, таа беше префрлена на одделението за интензивна нега, каде ѝ беше извршена трахеотомија за да се олесни дишењето. На само единаесет месеци, Теса мораше да се подложи на операција на катаракта, што дополнително ги зголеми предизвиците со кои се соочи на толку нежна возраст.

Две години подоцна, Теса беше подложена на естетска операција за да ѝ се вгради протетика под кожата, со што се постави основата за изградба на вештачки нос во иднина. Нејзините родители не ја сфатиле лесно одлуката да продолжат со операцијата.


Сепак, тие го сфатија тоа како можност за постепено подобрување на изгледот на Теса со текот на времето, правејќи го нејзиниот профил по „нормален“. Ова вклучува калемење на коски и кожа, кое обично се препорачува за време на адолесценцијата кога лицето престанува да расте.

Теса се прилагоди на животот без нос, потпирајќи се на дишењето преку уста и недостатокот на сетило за мирис што многумина од нас често го земаат здраво за готово. И покрај овие предизвици, заразната радост и ентузијазам за животот на Теса е моќен доказ за нејзината непоколеблива решеност да го живее животот во потполност.

„Теса докажа дека сите оние кои имале лоши прогнози згрешиле. Таа ги надмина очекувањата на сите“, изјави Грин. „Таа е докажано и дека е совршена девојка. Секогаш го зголемува расположението кога и да влезе во соба. „Таа влегува во секоја соба и може да го подигне расположението на собата и да ги израдува сите“, додаде Нејтан.


Приказната на Теса го привлече вниманието на луѓето ширум светот, станувајќи извор на инспирација за безброј поединци кои се соочуваат со сопствените предизвици. Нејзината сила и издржливост се моќен потсетник дека вистинската убавина оди подалеку од физичкиот изглед. Патувањето на Теса делува како светилник на надеж, засилувајќи ја идејата дека можеме да ја надминеме секоја пречка со одлучност, храброст и поддршка од најблиските.

Во свет каде негативноста често зазема централно место, приказните како онаа на Теса служат како светилник, осветлувајќи го триумфот на човечкиот дух.


Извор: stil.kurir.rs

Објавена во: Совети // Семејство

Можеби ќе ве интересира: