Направи сам: Природен мелем за меки усни - од само 3 состојки!

Направи сам: Природен мелем за меки усни - од само 3 состојки!

Објавена во: Мода // Moj стил

Проблемот со испукани усни се јавува во текот на целата година, но во зима е особено изразен, поради ветерот и студот.

Во ова време на пандемија, кога маските станаа задолжителен детаљво нашите животи, усните пукаат уште побрзо. Решенијата за проблемот се различни, но многумина прават сопствен мелем во сопствената кујна. Потребни ви се само три состојки и кутија за овој мелем.

- Екстракт од ванила

-Масло од роза

-Кокосово масло

Начин на подготовка:Се топи кокосовото масло, по можност на пареа, и се додаваат 3 капки ванила со една капка масло од роза. Добро промешајте и префрлете се во помал сад (во продавници кои продаваат пластични работи, имате дури и садови наменети за мелем) и почекајте да се олади.

Ако сакате мелемот да биде обоен, можете да додадете малку кармин или нетоксична боја (разни бои на храна).Објавена во: Мода // Moj стил

Можеби ќе ве интересира: