Не можете да престанете со грицкањето на нокти: Постои едноставен начин како да заборавите на оваа ужасна навика

Не можете да престанете со грицкањето на нокти: Постои едноставен начин како да заборавите на оваа ужасна навика

Објавена во: Мода // Moj стил

За сите оние кои го имаат овој поблем, а сигурни сме дека ве има во прилично голем број...

Многу девојки, но и момчиња, водат битка со една од најлошите навики која може да посоти, а тоа е грицкањето на нокти. Таа навика на некои може да им изгледа безопасна, но таа може да резултира со лоши последици, затоа би било најдобро кога би се „спасиле“ од неа на време, исто како и оваа девојка од ТикТок.

Водењето на битка со една од најлошите (но, и најодвратни) навики која некој може да ја има е навистина тешко, а станува збор за грицкањето нокти. Личностите кои ги грицкаат ноктите се наоѓаат во тешка ситуација, бидејќи таа навика може да им предизвика лоши последици, а нивните нокти да изгледаат навистина ужасно. Но, не се проблем само ноктите, туку и кутикулите и околната кожа, која е екстремно оштетена и ѝ треба подолг период да се поправи и врати во првобитна состојба.

@ashtanga_yoga_carlisle

I did it  #anxiety #nailbiting #nailbitingjourney #SportsDirectNaughtyList #VansCheckerboardDay #ididit #countdown

Celebrate the Good Times - Mason

Својата ситуација со грицкањето нокти го сподели и една девојка на ТикТок која во видеото ја покажа трансформацијата на своите нотки, кои на самиот почеток на тој процес изгледале навистина ужасно, вклучувајќи ја и кожата околу нотките. Нејзиното видое за брзо стана вирално, па многумина во коментари ја молеа да им го сподели трикот за тоа како успеала во потполност да ги среди своите нокти, па така таа сними видео во кое ја објасни постапката. Посочи дека ноктите ѝ дошле до најлоша состојба, па дека така одлучила на себе да си направи правилен и убав маникир и дека сѐ почнало од тогаш.

@ashtanga_yoga_carlisle

Reply to @zaynabiya_ you have to make them look good WHEN they’re bad! So give yourself a proper manicure or get one done and start from there

original sound - Ashtanga Yoga Carlisle

Напоменува дека нанесувала многу слоеви лак, за да добие дебел слој на ноктите и дека на тој начин се одвикнала од грицкањето нокти, бидејќи така би го грицкала само дебелиот слој на лак, но не и самите нотки. Судејќи според коментарите на тоа видеа, многу луѓе имаат проблем со оваа навика, но пишуваа и оние кои на истиот начин успеале да се спасат од оваа навика. Значи, тајната е во дебелиот слој на лак за нокти.


Објавена во: Мода // Moj стил

Можеби ќе ве интересира: