Пијанист без дланки го остави светот без зборови: Инвалидитетот не му пречи, тој е вистински магионичар кога ќе седне зад клавирот (ВИДЕО)

Пијанист без дланки го остави светот без зборови: Инвалидитетот не му пречи, тој е вистински магионичар кога ќе седне зад клавирот (ВИДЕО)

Објавена во: Stars // Музика

21-годишното момче е родено со тежок инвалидитет - нема дланки на рацете...

ТикТок се запали кога Џосафат го сподели првото видео на свири клавир. Тој го отсвире популарното дело на Лудовик Ејнауди за соло клавир, „Experience“, а резултатите од ова видео зборуваат сами за себе.


За само неколку дена, неговото видео собра повеќе од милион прегледи.

Раман е роден со дисмелија, група на различни вродени малформации во рацете, дланките или нозете.

„Јас го имам овој хендикеп уште од раѓање“ - изјави Раман за „Classic FM“, а потоа додаде: „Тоа влијае на моите раце и нозе. Моите нозе завршуваат веднаш под коленото и имам две протези за потколениците“.

Тој е мултиталентиран уметник, кој не само што свири клавир, туку свири и бас гитара и труда, а исто така е и страствен композитор.


Во 2019 година се појави во германското ТВ шоу „Суперталент“, каде ги остави судиите во солзи, а публиката со стоечки овации го поздрави неговиот талент.

Откако се појави во шоуто, Раман почна да студира социјална работа на универзитет и се надевам дека ќе ги спои овие две страсни во неговата идна кариера.

фото: Принтскрин / ТикТок

Објавена во: Stars // Музика

Можеби ќе ве интересира: