Почина на 15 години од леукемија: Ќе стане првиот светец роден во новиот милениум поради чудата кои го воодушевија и Папата

Почина на 15 години од леукемија: Ќе стане првиот светец роден во новиот милениум поради чудата кои го воодушевија и Папата

Објавена во: Совети // Семејство

Младиот Италијанец ја загуби битката со тешката форма на леукемија во 2006 година како 15-годишник, по што луѓето ширум светот пријавија медицински чуда што му се припишуваат. Иако не потекнувал од религиозно семејство, младиот човек ги користел своите вештини за да ја шири католичката вера и да им помага на луѓето, а тоа не останало незабележано од црквата.

Карло Акутис, италијанскиот тинејџер кој ја загуби битката со тешката форма на леукемија во 2006 година на 15-годишна возраст, наскоро би можел да стане првиот светец на Католичката црква од милениумската генерација. Покрај љубовта кон видео игрите, меѓу кои се издвојуваат Хало, Супер Марио и Покемон, компјутерскиот гениј го паметат и најблиските по тоа што ги користел своите вештини и таленти за да го шири Божјото слово, поради што некогаш бил со оглед на прекарот „Божјо влијание“.

Само неколку месеци пред неговата прерана смрт, тој исто така создадл специјализирана веб-страница која ги документира Божјите чуда. Можеби најинтересниот дел од неговиот краток, но многу богат живот е фактот што тој не потекнува од религиозно семејство, туку една полска дадилка му ја всадила љубовта кон Католичката црква уште во раното детство.

Одеше на миса од седумгодишна возраст

Мајката на Карло, Антонија, во интервју за „Њујорк тајмс“ во 2020 година изјави дека тој од својата седма година секој ден одел на миса, што дополнително ја мотивирало да се врати во црквата, која целосно ја запоставувала во текот на животот.

Откако нејзиниот син починал, Антонија почнала да добива повици од луѓе ширум светот, со лични сведоштва за медицински чуда директно припишувани на нејзиниот Карл. Меѓу пријавените чуда имало и медицински необјаснети лекови за рак и неплодност.

Телото на починатиот Чарлс е пренесено во градот Асизи, а на неговиот гроб често доаѓаат верници од целиот свет, кои најчесто бараат медицинско чудо. Еден таков случај беше формално пријавен во Ватикан во 2020 година. Тоа вклучуваше заздравување на бразилско момче со вродена мана на панкреасот што го спречуваше да јаде нормално.

Папата Франциско го препозна чудото и го прогласи Чарлс за „светец“.

Исто така, уште едно чудо се припишува на закрепнувањето на девојка од Костарика, која се здобила со тешка повреда на главата кога паднала од велосипедот.

Наследството на Карл како знак на надеж, радост и светост

Зборувајќи за Си-Ен-Ен, неговата мајка рече дека веста е „голема радост“ и дека Карло е „знак на надеж“ што покажува дека светоста е можна денес.

Покрај компјутерот и игрите, кои ги ограничувал на еден час дневно поради штетното влијание на интернетот, Карло свирел саксофон, уживал во фудбалот, сакал животни и снимал кратки комични филмови за своите кучиња.

Мајката исто така рекла дека нејзиниот син ги користел своите компјутерски вештини „не за да заработи пари или да стане познат, туку да го шири евангелието и да им помага на луѓето“.

Тој беше „полн со радост“, рече таа. Иако имал слични интереси како и другите деца, идниот светец не се плашел да се истакне од толпата. На девет години тој го поминувал своето време помагајќи им на бездомниците во Милано и давајќи им џепарлак на оние што спијат на улица.

Таа исто така објасни дека тој инсистирал да има само еден пар чевли за да може да заштеди пари за да им помогне на сиромашните. Тој, исто така, не се плашел да застане во одбрана на жртвите на насилство и да се спротивстави на притисокот од врсниците.

Канонизацијата на Чарлс е значајна и за Католичката црква

Формално, следниот чекор е да се свика состанок на кардиналите за да се договорат за доделување на светост и да се одреди датумот на вистинската канонизација на младиот Чарлс. Експертите од Ватикан тврдат дека канонизацијата на Карл Акутис е корисна и за самата католичка црква, која со години тврди дека би сакала да се поврзе со помладите генерации верници и дека би сакала да ја модернизира и прилагоди самата религија на дигиталната возраст.

Извор: Zena.blic.rs


Објавена во: Совети // Семејство

Можеби ќе ве интересира: