Пост Мaлоун триумфираше со девет награди: Кои музички ѕвезди се закитија со Билборд награди

Пост Мaлоун триумфираше со девет награди:  Кои музички ѕвезди се закитија со Билборд награди

Објавена во: Stars // Музика

Церемонијата на доделувањето на музичките награди Билборд се одржа во средата вечерта во Лос Анџелес во театарот Долби, но без публика, со настап на бројни изведувачи чии изведби публиката можеше да ги гледа пренесени во живо.
Заедно со Пост Малоун кој триумфираше со девет награди, најмногу награди добија Били Ајлиш, Канје Вест и Карди Б.
Погледнете го подолу списокот на сите добитници на музичките награди Билборд 2020.

Топ артист:

Били Ејлиш
Браќата Џонас
Калид
Пост Малоун
Тејлор Свифт

Топ нов артист:

DaBaby
Били Ајлиш
Лил Нас Х.
Лизо
Роди Рич

Billboard Chart Achievement награда:

Мараја Кери
Лук Комбс
Лил Нас Х.
Хари Стајлс
Тејлор Свифт

Врвен машки уметник:

DaBaby
Калид
Лил Нас Х.
Пост Малоун
Ед Ширан

Врвна уметничка:

Били Ајлиш
Ариана Гранде
Хелси
Лизо
Тејлор Свифт

Врвно дуо / група:

БТС
Дан + Шеј
Браќата Џонас
Канелени 5
Паника! Во диско

Врвни Билборд 200 изведувачи:

Дрејк
Били Ајлиш
Калид
Пост Малоун
Тејлор Свифт

Меѓу наградените се и Ариана Гранде, Бијонсе, Џеј Балвин, и многу други.


Објавена во: Stars // Музика

Можеби ќе ве интересира: