Препознатлива е по големата насмевка, но зад неа се крие тешко детство: Животната приказна на Едита Арадиновиќ

Препознатлива е по големата насмевка, но зад неа се крие тешко детство: Животната приказна на Едита Арадиновиќ

Објавена во: Stars // Музика

Родена е на харизматичен начин да го покаже својот глас, раст и став на сцената уште од првиот ден, а тоа го има веќе цела деценија. Секогаш е привлечна за медиумите и на сцената и надвор од неа. Не направи забележителен успех во натпреварот „Ѕвездите на Гранд“, но, потоа од 2012 година, кога го отпеа првиот хит „Оверила“, а потоа и како фронтмен на женската поп-група „Министерке“, ги помести границите. Таа има многу обожаватели меѓу тинејџерите и девојките, а новиот летен хит дует „Варалица“ со Сара Јо постојано се врти на радио станиците.

Неоптоварена и убава соработка ми се случи со мојата драга Сара Јо. Сакавме да им дадеме на нашите обожаватели освежувачки и различен музички пакет во дует, а според публиката, успеавме! Фанки-душата, како и регето, беа долгогодишна желба на мојот репертоар“ - вели Едита.

Строго поставените деловни планови за 2021 година не се направени. Пандемијата во 2020 година ја научи за тоа, а поради ковид-19 го смени и својот приоритетен распоред.

„Со оглед на околностите што се случија на планетата, ми беше многу тешко да имам непредвиден период на пауза во работата и ново приспособени животни навики. Во последната година, мојот став кон себе и луѓето се промени. Созреав побрзо отколку што очекував. Многу сум среќна поради тоа!“

Таа признава дека ѝ недостасува публика, настапите и се надева дека наскоро повторно ќе работи како порано.

„Дотогаш, вредно го завршувам албумот, па кога ќе дојде време за промоција, ќе имам попрецизен план што и како со мојата кариера. А, во 2021 година, веќе имам убави спомени со компонирањето песни за Марина Висковиќ, стиховите што ги напишав за песната на Вања Мијатовиќ и, се разбира, дуетот со Сара Jо.

Во родниот Белград, таа како дете сакала: да стане лекар, да работи во бутик, да биде  пејачка, танчерка, актерка.

„Како дете, со задоволство слушав сè, од музика. А, моите најголеми идоли беа Мајкл Џексон, Дино Мерлин и Арета Френклин. Се сеќавам на првиот пат кога бев во публика на концертот на Мерлин во Белград и си поминав феноменално. Сонувам да пеам на сцена со пејачката дива Шаде Ада.“

И дома, таа била опкружена со ноти поради тоа што е израсната во музичкото семејство. Нејзината постара сестра Инди, фолк-поп пејачка, прва тргна по овој пат, на кој ја следеше Едита.

„Моето семејство е музичко и од страната на мајка ми и од татко ми, многу ми е драго поради тоа. А, Инди и денес ми дава добронамерни совети. Планиравме и ќе ни се случи дует кога ќе дојде време за тоа.“

Кога имала 11 години ја почувствувала првата голема болка поради загубата на нејзиниот брат роден со Даунов синдром. Нејзината мајка Флорија се развела од нејзиниот татко алкохоличар и успеала да победи рак на дојката, секако со огромната поддршка на нејзините ќерки,на кои таа им е како трета сестра и физички и духовно. Нејзината баба имала посебно учество во воспитувањето на Едита, од која го добила прекарот Еди.

„Таа беше храбар борец, жена со големо срце. Отсекогаш беше богатство на идеи и секој мој сон се оствари затоа што ме научи да верувам во него. Фантазирам за вистински желби, а моите најголеми се да снимам албум и еден ден да формирам семејство.“

Дотогаш, имајќи предвид дека нејзините викенди обично се резервирани за настапи месеци однапред, работните денови се само нејзини. Тогаш се посветува себеси и на своите најблиски.

„Во тие денови, станувам рано, наутро тренирам, вежбам, пеам... Потоа одвојувам време за козметичар, фризер... О, жена како жена! Претпочитам да бидам со семејството попладне ако имам време, а навечер со пријателите.“

Не се дружи со колегите само затоа што нема кога. Нејзините најдолги пријателства се од нејзиното детство, дури од градинка.

„Една од моите пријатели од мали нозе е Милица, јас пораснав со неа. Многу ја сакам, таа е моја вистинска пријателка.“

Нејзината популарност само придонесе за нејзината биографија. Таа знае како да ги извлече сите најдобрите работи од себе и да ја заобиколи потемната страна на популарноста.

„Бидејќи сум добро позната личност за јавноста, се откажав од лошите навики, а за возврат добив многу. Јас сум богата со вистински пријатели, прекрасно семејство и одлични музичари во бендот. Делиме скоро иста музичка енергија, се согласуваме во секој поглед. А, ќе откријам дека подготвувам неколку изненадувања за лојалната публика.“

Љубопитна и со неверојатна харизма, таа сепак има многу желби и работи кои сака полека, но сигурн да ги оствари.

„Јас сум зависник од адреналин, така што нема да го пропуштам скокот од авион некогаш. Би сакал да патувам на егзотични места и да ги запознам културите на многу земји.“

Во првите 28 години, нејзината најголема маана е тоа што може да се изгуби во мислите, па понекогаш изгледа дека не го слуша својот соговорник.

„И брза сум. Но, свесна сум и за своите доблести, бидејќи знам да простам и да сакам уште повеќе. И не сум злопамтило, дефинитивно не ми се допаѓа тоа. Сè е всушност како што треба, ние сме мали парчиња од бескраен мозаик.“

Во поглавјата за љубов, таа досега најчесто подвлекува: не постои идеален партнер. Но, зрелоста ѝ потврдува дека Вистинскиот Господин е оној во кој ќе препознае разбирање, почит, искреност и взаемна љубов, бидејќи тоа е најважно за неа.

„Кога размислувам за времето што доаѓа, се гледам себеси како остварена жена и мајка која ќе остане верна на својата музика и ќе го истражува светот. Со нетрпение го очекувам секој ден, јас сум хедонист! И никогаш не ми е здодевно со себе.“

Фото: Инстаграм/Едита

Видео: Youtube

Извор: zena.blic.rs


Објавена во: Stars // Музика

Можеби ќе ве интересира: