Шишките се опасна идеја: 5 причини зошто сепак не треба да ги направите

Шишките се опасна идеја: 5 причини зошто сепак не треба да ги направите

Објавена во: Мода // Moj стил

Застанете за момент и размислете

Шишките секогаш изгледаат како добра идеја додека всушност не ги направиш. Потоа за неколку дена сфаќаш дека можеби сепак и не била толку добра идеја и си велиш „никогаш повеќе“. И потоа за неколку години повторно ја правиш истата грешка.

Во последните денови гледаме дека познатите девојки како Зендаја или Камила Кабело носат шишки на модната недела во Париз, а пред да помислиш „леле, каква одлична идеја, би можела и самата да направам шишки“, застани малку и размисли. Шишките се онаа фризура што сакаме да ја правиме кога сакаме да ја смениме фризурата без да влијае на должината на косата и изгледа како добра одлука. Не се толку лесни за одржување и понекогаш не изгледаат како што ги замислувавме, а тука е и проблемот што да правите со нив кога ќе ви пречат. Шишките можат да бидат добра идеја, но можат да бидат и многу лоши. Ќе ви дадеме 5 причини зошто не треба да ги исечете, а ако ниту една од тие причини не ви звучи добро, тогаш можеби вие сте личноста која нема да зажали.

1. Ќе им треба многу долго време да пораснат и во тој процес ќе ви пречат кога се со незгодна должина

Кога ќе ви здодее и кога ќе сакате да ги пуштите - тоа ќе биде процес. Тие нема да пораснат за неколку месеци, па дури и кога ќе пораснат, тие ќе бидат оние чудни должини каде што не можете да направите ништо со нив или да знаете што да правите со нив без да изгледа добро. Ниту се долги, ниту кратки и веројатно ќе ве нервираат неколку пати на ден.


2. Брзо ќе се замастат и ќе треба почесто да ги миете

Вашите шишки ќе изгледаат мрсно и како тестенини многу брзо, многу побрзо од остатокот од вашата коса. Иако можете само да ги измиете, дали сте сигурни дека сакате да го направите тоа? Не можете да ги оставите мрсни бидејќи ќе изгледаат грдо, а кој сака да си ги мие шишките секој ден или секој втор ден.

3. Наутро кога ќе станете, секое влакно ќе биде на своја страна

Можеби имате толку совршена коса што вашите шишки ќе изгледаат совршено наутро, но повеќето луѓе немаат толку среќа. Кога ќе се разбудиме наутро, нашите шишки ќе бидат насекаде и сакале или не, ќе треба да ги стилизираме наутро и да направиме нешто со нив, некоја фризура. Ако сте некој кој и онака сака да станува порано наутро и да му треба подолго време за да се подготви, тогаш ова нема да ви пречи, но ако станете во последен момент ...


4. Ќе мора редовно да одите на фризер за да ги исечете малку

Ако планирате да ги одржувате шишките, тоа значи и дека ќе мора редовно да одите на фризер за малку да ги скратите. Звучи едноставно, но е и обврска. Размислете дали сте спремни да одите на фризер секој месец и пол до два месеци.

5. Нема да ви стојат како личноста на која сте ги виделе 

Обично добиваме идеја за фризура затоа што ја гледаме на некој друг. Она што го забораваме е дека истата фризура нема да изгледа идентично на таа личност. Имаме различни типови коса, можеби различна форма на лице, различен изглед воопшто! Не очекувајте да изгледате исто бидејќи големи се шансите да не изгледате.


Извор: теен365.хр

Објавена во: Мода // Moj стил

Можеби ќе ве интересира: