Сите го имаме дома: Производ кој совршено ги негува усните

Сите го имаме дома: Производ кој совршено ги негува усните

Објавена во: Мода // Moj стил

Веројатно сте слушнале и прочитале милион пати како треба да се грижите за кожата во текот на зимските месеци, а меѓу другото и за усните и да спречите да испукаат и да бидат груби. Постојат многу совети, скапи препарати, мелеми и креми за да добиете позитивни резултати. Сепак, постои подобар начин да се грижите за усните, кој е едноставен, не чини многу, брз е и неверојатно ефикасен.

Пред да ви ја откриеме „тајната состојка“ за која сме сигурни дека ја имате бањата, имајте на ум дека ништо не е решено од денес за утре и затоа мора ова да ви стане рутина во текот на целата сезона.

Друг важен факт е, всушност, постапката што гарантира меки и меки усни во текот на зимата:

# Пилингот би требало да се направи пред спиење.

# Мелемот за усни треба да се нанесува по пилингот за да не ви испукаат усните и да имаат црвени процепи од кои ќе имате непријатно чувство на печење и сувост.

Веројатно веќе сте запознаени со различни техники на пилинг, од аматерски до професионален. Сепак, она во што се верува или не е подобро од пилингот сличен на шеќерна паста, крпи или нежна четка за заби се стапчиња за уши.

Ќе помислите дека стапчињата се премногу нежни како средство пилинг и затоа се бескорисни за таа цел, сепак, ова е скоро идеален начин за отстранување на мртвите клетки на кожата и доволно нежни за да не се оштети епителот (што може да се случи ако претерате со крпа или четка за заби).

Покрај тоа, памукот може да го користите за благ пилинг на деликатната област околу очите, што може да биде многу чувствително и суво во зима толку многу што дури и коректор за тој регион не може да биде корисен.

Извор: teenstar.rs

Објавена во: Мода // Moj стил

Можеби ќе ве интересира: