Момче со Даунов синдром исфрлено од концерт затоа што не седел туку танцувал: „Бевме избркани како криминалци“

Момче со Даунов синдром исфрлено од концерт затоа што не седел туку танцувал: „Бевме избркани како криминалци“

Објавена во: Совети // Семејство


Мајката Ванеса Вејси решила да му ја исполни желбата на својот седумгодишен син Џеси да ја види неговата омилена пејачка Пинк. Но, вечерта, која требаше да биде прекрасна, набрзо и го скрши срцето кога беа исфрлени од концертот, иако за влезниците платија повеќе од 600 евра.

Џеси има Даунов синдром и нарушување на сензорната интеграција, што му отежнува да седи или да стои мирно. На концертот отишла со пријател кој седел покрај момчето. Додека Џеси уживаше и танцуваше пред нив на песните на предната група, дошол безбедносната екипа и барала да бидат седнати на своите места.

Кога им ја објаснила ситуацијата, тие и понудиле или „да седи мирно или да го напушти концертот“. Пристигнаа четворица дополнителни обезбедувачи и ги изведоа кога Пинк требаше да излезе на сцената.

„Не можевме да дочекаме бидејќи тоа требаше да биде посебен момент за нас двајца. Не му ја зедов инвалидската количка затоа што на мапата немаше место за складирање. Но, Џеси не сакаше да седи мирно. Застанавме до нашите седишта и Џеси почна да танцува. Не правевме никакви проблеми, син ми само се забавуваше. Потоа дојдоа обезбедувањето и рекоа дека треба да седнеме. Кога му го објаснив хендикепот на Џеси, тие рекоа дека не можат ништо – или да седнеме или да си одиме“, рекла Ванеса, пишува Метро.

Персоналот им понудил место во звучно изолирана сензорна просторија, но тие се плашеле дека Џеси ќе мора да го гледа концертот на екранот и да не слуша ништо.

„Беше вознемирен. Кога решивме да заминеме, бевме опкружени со 10 луѓе – меѓу кои и чувари, луѓе во костуми и други вработени кои не изведоа од зградата како криминалци. Се што се сеќавам сега е како плачев, бев вознемирена и лута, и нељубезноста на луѓето кон нас. Мислам дека Пинк ќе се разочара да дознае што се случило“, рече таа.

Ванеса платила специјален билет за Џеси да има пристап до дневната во близина на сцената и да не мора да седи цело време.

Мајката подоцна објави слика од својот син на социјалните мрежи со голем натпис: „Ограбен!!!


Објавена во: Совети // Семејство

Можеби ќе ве интересира: