Тажна вест пристигна од кралскиот двор: Почина принцот Филип на 99-годишна возраст

Тажна вест пристигна од кралскиот двор: Почина принцот Филип на 99-годишна возраст

Објавена во: Совети // Семејство

Веста ја потврди Бакингемската палата.

Војводата имаше нарушено здравје во последните неколку години, и се повлече од кралските должности во 2017 година.

Принцот Филип, војводата од Единбург и сопруг на британската кралица Елизабета Втора, почина на 99-годишна возраст во замокот Виндзор, објави Бакингемската палата.


Објавена во: Совети // Семејство

Можеби ќе ве интересира: