Влезете во новата ера на мобилна вештачка интелигенција со серијата Samsung Galaxy S24

Влезете во новата ера на мобилна вештачка интелигенција со серијата Samsung Galaxy S24

Објавена во: После „Школо“ // PR

Samsung Electronics денес ги претстави уредите Galaxy S24 UltraGalaxy S24+ и Galaxy S24, нудејќи нови мобилни искуства со Galaxy AI[1]. Серијата Galaxy S го предводи патот кон нова ера, која засекогаш ќе го промени начинот на кој мобилните уреди го подобруваат искуството на корисниците. Вештачката интелигенција го подобрува речиси секое искуство на серијата Galaxy S24, од овозможување комуникација без препреки со интелигентни преводи на пораки и повици до зголемување на креативната слобода со ProVisual Engine на Galaxy за поставување нов стандард за пребарување што ќе го промени начинот на кој корисниците на Galaxy го откриваат светот околу нив.

„Серијата Galaxy S24 ја трансформира нашата врска со светот и ја започнува следната деценија на мобилни иновации“, рече TM Рох, претседател и раководител на Mobile eXperience Business во Samsung Electronics. „Galaxy AI[2] се заснова на нашата иновациска традиција и длабоко разбирање за тоа како луѓето ги користат своите телефони. Возбудени сме што гледаме како нашите корисници ширум светот го подобруваат нивниот секојдневен живот со Galaxy AI за да отворат нови можности.“ 

Нека секојдневните искуства бидат епски

Galaxy AI воведува значајна интелигенција насочена кон подобрување на секој дел од животот, особено на најфундаменталната улога на телефонот: комуникацијата. Кога треба да комуницирате пркосејќи на јазичните препреки, Galaxy S24 ви овозможува тоа да го направите полесно од кога било. Разговарајте со студент или колега од странство. Направете резервација додека сте на одмор во друга земја. Сето тоа е можно со Превод во живо (Live Translate)[3], двонасочни, гласовни и текстуални преводи на телефонски повици во реално време во локална апликација. Не се потребни апликации од трети страни, а со вештачката интелигенција на уредот разговорите се целосно приватни.

Со Interpreter, разговорите во живо може веднаш да се преведат на приказ на поделен екран, така што лицата кои стојат еден наспроти друг може да читаат транскрипција на текстот кој другото лице го кажало. Работи дури и без мобилен интернет или Wi-Fi.

За пораки и други апликации, Помош за разговор (Chat Assist) може да помогне да се усоврши разговорот за да се овозможи комуникацијата да звучи во согласност со намерата: како љубезна порака до колега или кратка и привлечна фраза за опис на друштвените мрежи[4]. Вештачката интелигенција вградена во тастатурата Samsung може да преведува пораки, е-пошта и друго во реално време на 13 јазици[5]. Во автомобилот, Android Auto[6] автоматски ќе ги резимира дојдовните пораки и ќе предложи релевантни одговори и активности, како на пример, да го испратите некому вашето приближно време на пристигнување, за да може да останете поврзани додека сте сконцентрирани на патот.

Организацијата, исто така, добива големо засилување со Помош за белешки (Note Assist)[7]во Samsung Notes, со резимеа генерирани со вештачка интелигенција, шаблони кои гo олеснуваат правењето белешки со претходно направени формати и создавање корица за полесно забележување на белешките со краток преглед. За гласовни снимки, дури и кога има повеќе звучници, Помош за транскрипција (Transcript Assist)[8] користи вештачка интелигенција и технологија „Од говор во текст“ за транскрипција, резимирање, па дури и преведување на снимките.

Комуникацијата не е единствениот начин на кој Galaxy S24 ги носи основните придобивки од телефонот во иднината. Онлајн пребарувањето го трансформираше речиси секој аспект од животот. Galaxy S24 означува пресвртница во историјата на пребарувањето како прв телефон што воведува интуитивно Пребарување со заокружување (Circle to search) [9]управувано со гестикулации со Google. За да им даде на корисниците на Galaxy неверојатна нова алатка, Galaxy се обрати до светскиот лидер во пребарувањето, Google, и отвори нови форми на откривање со едноставна гестикулација. Со долго притискање на почетното копче, вие може да заокружите, истакнете, пречкртате или допрете што било на екранот на Galaxy S24 за да видите корисни, висококвалитетни резултати од пребарувањето. Ако видите прекрасно обележје во заднината на објавата на вашиот пријател на друштвените мрежи или изненадувачки забавен факт на YouTube Shorts, вие можете брзо да дознаете повеќе – без да треба да ја напуштите апликацијата во која сте. И во зависност од тоа каде сте, за одредени пребарувања, ќе може да видите генеративни прегледи овозможени од вештачка интелигенција, кои обезбедуваат корисни информации и контекст собрани од целиот интернет и да поставувате посложени и нијансирани прашања. Толку е лесно. И легендарно.

Ослободете ја креативноста за да го откриете светот на нови начини

ProVisual Engine[10] на серијата Galaxy S24 е сеопфатен пакет на алатки овозможени од вештачка интелигенција што ги трансформира можностите за фотографирање и ја максимизира креативната слобода при секој чекор, од поставување на кадарот до споделување на фотографијата на друштвените мрежи. Им дојде крајот на заматените, пикселизирани слики фотографирани оддалеку. Системот Quad Tele на Galaxy S24 Ultra со објектив со оптички зум 5х, работи со сензор од 50 MP за да овозможи оптички квалитет при нивоа на зумирање од 2 пати, 3 пати, 5 пати до 10 пати[11] зголемување на адаптивниот сензор за пиксели. Сликите покажуваат кристално чисти резултати и при 100х со подобрен дигитален зум.

Со надградените можности на Ноќнографијата, фотографиите и видео записите снимени на Space Zoom на Galaxy S24 се брилијантни во какви било услови, дури и кога се зумира. Фотографирајте посветли слики во затемнети услови со повеќе пиксели на Galaxy S24 Ultra, сега со големина на пиксели од 1,4 μm на ултра широка камера, што е 60 % [12] во споредба со претходниот модел. Замаглувањето е намалено кај Galaxy S24 Ultra со пошироки агли на оптичкиот стабилизатор на сликата (OIS) и подобрена компензација при тресење на раката. Кога снимате видео записи, предните и задните камери се опремени со Dedicated ISP Block за намалување на бучавата, а Galaxy S24 ги анализира информациите од жироскопот за да направи разлика помеѓу движењето на снимателот и субјектот. Ова овозможува поефикасно отстранување на бучавата и јасни видео записи во темница, дури и оддалеку.

Откако ќе направите одлични снимки, иновативните алатки за уредување на Galaxy AI овозможуваат да се прават едноставни уредувања како што се бришење, повторно создавање и монтажа на фотографии. За полесни и поефикасни оптимизации, Предлог за уредување (Edit Suggestion)[13]користи Galaxy AI за да предложи совршено соодветни измени на секоја фотографија. За да им даде на корисниците уште поголема креативна контрола и слобода, Генеративно уредување (Generative Edit)[14]може да пополни делови од заднината на сликата со генеративна вештачка интелигенција. Кога сликата е искривена, вештачката интелигенција ќе ги пополни границите. Кога некој предмет треба малку да се помести за да биде во совршена положба, вештачката интелигенција им дозволува на корисниците да ја приспособат положбата на субјектот и да генерираат заднина на неговото првично место што совршено ќе се вклопи. Секогаш кога Galaxy S24 користи генеративна вештачка интелигенција за подобрување на сликата, ќе се појави воден печат на сликата и во метаподатоците. А ако видео записот треба да се забави, новиот Instant Slow-mo може да генерира дополнителни рамки врз основа на движења за непречено да ги забави моментите за подетален изглед.

За совршена слика во секоја фаза, Super HDR открива реални прегледи пред да се притисне копчето на блендата. И додека снимањето спомени е суштинска функција на телефонот, споделувањето спомени со светот е исто толку значајно. Сега, друштвени апликации од трета страна го користат максимумот од системот на камери на Galaxy овозможен од вештачка интелигенција. Функциите на премиум камерата од серијата Galaxy S сега се интегрираат директно со мобилните апликации, како Instagram, во HDR за да го однесат на следно ниво споделувањето на социјалните мрежи[15]. Кога е време да пронајдете слика во „Галерија“ или во вашата омилена апликација од социјалната мрежа, фотографиите се прикажуваат и во Super HDR за пореалистичен опсег на осветленост, боја и контраст со анализа на истакнатиот дел од сликите.

Најинтелигентното искуство на Galaxy досега, овозможено од Premium Performance

Како што вештачката интелигенција станува доминантен дел од секојдневниот живот, моќта на перформансите мора да се зголеми за да се задоволат барањата. Гејминг. Напорно снимање и уредување на видео запис. Користење на пет апликации додека планирате патување. Без оглед на задачата, Galaxy S24 обезбедува неверојатно искуство благодарение на подобрувањата во неговиот чипсет[16], екран и друго. Секој Galaxy S24 Ultra е опремен со Мобилна платформа Snapdragon® 8 Gen 3 за Galaxy[17]. Оптимизиран посебно за корисниците на Galaxy, овој чипсет обезбедува извонредно подобрување на NPU за неверојатно ефикасно процесирање со вештачка интелигенција. Во сите три модели на Galaxy S24, приспособливите стапки на освежување од 1 – 120 Hz , исто така, ја подобруваат ефикасноста на перформансите.

Гејмнингот со Galaxy е помоќен благодарение на подобрувањата на хардверот и софтверот. Galaxy S24 Ultra можат да се пофалат со оптимален систем за термичка контрола со 1,9 пати поголема [18], што ја подобрува температурата на површината на уредот, а истовремено ја максимизира моќта на одржливите перформанси. Следењето зраци овозможува живописни реални слики со супериорен ефект на сенка и рефлексија. И преку соработка со водечките партнери за видео игри во индустријата, Galaxy S24 им дозволува на корисниците да уживаат во пооптимизирани популарни глобални мобилни игри. 

Визуелните ефекти никогаш не биле поживописни и попривлечни на најсветлиот екран на Galaxy[19]. Galaxy S24 достигнува максимална осветленост од 2.600 нити и обезбедува подобрена видливост на отворено со Vision Booster.

На екранот, стаклото Corning® Gorilla® Armor[20] на Galaxy S24 Ultra е оптички подобрено и покажува супериорна издржливост против оштетувања предизвикани од секојдневното гребење. Обезбедува драматично намалена рефлексија до 75 % во различни услови на осветлување, обезбедувајќи непречено, удобно искуство при гледањето.

Во серијата Galaxy S24, подобрувањата на дизајнот со потенки и рамномерни рамки го олеснуваат задлабочувањето во секое искуство при гледањето и овозможуваат поголеми димензии на приказот на 6,7-инчните екрани на Galaxy S24+ и 6,2-инчните екрани на Galaxy S24 во рамките на спецификациите[21] со речиси иста големина. Galaxy S24 Ultra има 6,8-инчен порамен екран, оптимизиран не само за гледање, туку и за продуктивност. Плус, Galaxy S24+ сега го поддржува истото ниво на QHD+ како на Galaxy S24 Ultra.

Напредната безбедност и приватност ги поттикнува изборот и довербата на корисниците

Со безбедноста од Samsung Knox - одбранбената, повеќеслојна безбедносна платформа на Galaxy - Galaxy S24 ги штити важните информации и штити од ранливости со целосно безбеден хардвер, откривање закани во реално време и заедничка заштита.

Долгогодишната посветеност на Samsung да им обезбеди избор и контрола на корисниците над нивниот уред продолжува во ерата на вештачката интелигенција. Корисниците на Galaxy S24 имаат целосна контрола врз тоа колку ќе дозволат нивните податоци да ги подобрат искуствата со вештачката интелигенција, преку поставките за Advanced Intelligence што може да ја оневозможат онлајн обработката на податоци за функциите на вештачката интелигенција.[22]   

Визијата на Knox Matrix[23] за безбедна, поврзана иднина без лозинка е исто така унапредена со клучеви за пристап. Клучевите за пристап им овозможуваат удобен и безбеден пристап до регистрираните веб-локации и апликации на корисниците на сите нивни доверливи уреди преку дигитални акредитиви, помагајќи да се заштитат од напади за кражба на идентитетот. Подобрената заштита на податоци нуди целосно шифрирање кога корисниците прават резервна копија, синхронизирање или обновување на нивните податоци со Samsung Cloud, овозможувајќи им на корисниците на Galaxy S24 да се поврзат со други уреди и притоа да останат синхронизирани и безбедни. Ова овозможува податоците да може да се шифрираат или дешифрираат само на уредите на корисникот, што значи дека никој не може да ги види освен самиот корисник, дури и ако серверот е компромитиран или деталите за сметката се украдени. А ако се изгуби пристапот до доверлив уред, кодот за враќање може да помогне да се спречи губењето на податоците. Galaxy S24 е исто така заштитен со обемниот список со иновативни функции за безбедност и приватност на Samsung, вклучително Knox Vault, Контролна табла за безбедност и приватност, Автоматски блокатор, Безбедна Wi-Fi врска, Private Share, Режим на одржување и друго.

Следната фаза од еколошкото патување на Samsung

Воспоставувањето нова категорија на мобилни искуства значи и повторно осмислување на тоа како технологијата Galaxy е дизајнирана и спакувана за да направи повеќе со помалку за луѓето и планетата. Galaxy S24 продолжува да ја зголемува разновидноста на рециклирани материјали во уредите Galaxy со примена на рециклирана пластика, стакло и алуминиум во внатрешните и надворешните компоненти[24]. Овие напори одат и еден чекор понатаму. За прв пат, Galaxy S24 содржи компоненти направени со рециклиран кобалт и ретки земјени елементи[25]. Во батеријата на Galaxy S24 Ultra има минимум 50 % рециклиран кобалт[26], а во звучниците се вградени 100 % рециклирани ретки земјени елементи[27].

Galaxy S24 е исто така првата серија Galaxy S дизајнирана со рециклиран челик и термопластичен полиуретан (TPU). Galaxy S24 Ultra има минимум 40 % рециклиран челик во звучниците[28] и вклучува минимум 10 % рециклиран TPU пред потрошувачка во страничните копчиња и копчињата за јачина на звук. Дополнително, секој Galaxy S24 доаѓа во амбалажа направена од 100 % рециклира хартија.

На крај, Galaxy S24 има сертификат UL ECOLOGO®[29] и неговиот јаглероден отпечаток е измерен и потврден од The Carbon Trust[30].

Galaxy S24 е демонстрација на напредок во однос на еколошката мапа на Samsung MX. Samsung останува непоколеблив во исполнувањето на своите цели што треба да се постигнат до крајот на 2025 година[31]. На крајот на 2022 година, Samsung ја постигна првата од овие цели со вклучување на рециклирани материјали во сите мобилни производи, од паметни телефони и таблети Galaxy до компјутери и носиви уреди. Денес, компанијата поставува нова цел за рециклиран материјал. До 2030 година, Samsung ќе вгради најмалку еден рециклиран материјал во секој модул[32] на секој мобилен производ.

Прецизна технологија и елеганција во секој детаљ

Galaxy S24 Ultra е првиот уред на Galaxy со титаниумска рамка[33], која ја подобрува издржливоста и долговечноста на уредот. Значително потенкото тело на Galaxy S24 Ultra овозможува подобро искуство во движење со поудобно држење. Кај Galaxy S24+ и Galaxy S24, рационализираниот дизајн One-mass задоволува поестетски стандард со беспрекорна врска помеѓу задниот капак и страничната рамка на уредот. Серијата Galaxy S24 доаѓа во тонови на бои инспирирани од минералите на Земјата. Galaxy S24 Ultra доаѓа во следните бои[34]: титаниум сива, титаниум црна, титаниум виолетова и титаниум жолта. Galaxy S24+ и Galaxy S24  ги имаат следните бои: оникс црна, мермерно сива, кобалт виолетова и килибарна жолта.

Достапност и посебна понуда за претпродажба

Почнувајќи од денес, 17 јануари, телефоните од серијата Galaxy S24 се достапни во претпродажбаод овластените партнери на Samsung. Во претпродажбата на паметните телефони од серијата Galaxy S24, добивате одлични зделки: повеќе простор за складирање по цена на основната верзија и дополнителен бонус. На следниот линк ќе најдете информации за промоцијата.

Galaxy S24 ќе биде достапен по препорачана малопродажна цена од 54,999МКД, Galaxy S24+ по препорачана малопродажна цена од 68,999МКД и Galaxy S24 Ultra по препорачана малопродажна цена од 86,999МКД.[35]

За повеќе информации за серијата Galaxy S24, посетете ја: https://www.samsung.com/mk/offer/preorder-galaxy-s24/

За Samsung Electronics

Samsung го инспирира светот и ја обликува иднината со трансформативни идеи и технологии. Компанијата го редефинира светот на телевизорите, паметните телефони, носивите уреди, таблетите, апаратите за домаќинство, мрежните системи и меморија, LSI системите, лиените и LED решенија и обезбедува беспрекорно поврзано искуство низ својот SmartThings екосистем и отворената соработка со партнерите. Најнови вести на Samsung Newsroom: http://news.samsung.com. 

Galaxy S24 Ultra  

Екран  

6.8-инчен* QHD+

Dynamic AMOLED 2X Екран 

Super Smooth 120 Hz стапка на освежување (1~120 Hz)  

Vision Booster

* Мерено дијагонално, големината на главниот екран на Galaxy S24 Ultra’s е 6,8 инчи во правоаголник; вистинската површина за гледање е помала поради отврот на камерата.

Димензии & Тежина

79 X 162.3 X 8.6 mm, 232 g (Sub6)

*Тежината на уредот може да варира во зависност од пазарот

Камера   

12 MP Ултра широка камера  

·F2.2, FOV 120˚  

200 MP Широка камера

·OIS F1.7, FOV 85˚  

50 MP Телефото камера

·5x оптички зум, OIS F3.4, FOV 22˚  

10MP Телефото камера

·3x оптички зум, OIS F2.4, FOV 36˚  

12 MP Предна камера

·F2.2, FOV 80˚  

Меморија & складирање

12 GB + 1 TB 

12 + 512 GB 

12 + 256 GB 

*Опциите за складирање и достапноста може да се разликуваат во зависност од операторот, земјата или регионот. Вистинската достапност за складирање може да варира во зависност од претходно инсталираниот софтвер.

Батерија

5,000 mAh  

*Типична вредност тестирана во лабораториски услови од трета страна. Типична вредност е проценетата просечна вредност со оглед на отстапувањето во капацитетот на батеријата меѓу примероците на батерии тестирани според стандардот IEC 61960. Проценетиот (минимален) капацитет е 4,855 mAh. Вистинскиот век на батеријата може да варира во зависност од мрежното опкружување, шемите на користење и други фактори.

Полнење*  

Жично полнење*: Полнење до 65 % за околу 30 минути со адаптер од 45W ** и 5A USB-C кабел***  

Брзо безжично полнење 2.0****  

Бежичен PowerShare*****  

*Жично полнење компатибилно со PD.  

**Адаптер за напојување од 45 W се продава посебноСе препорачува користење на оригиналенадаптер за напојување од 45и кабел на Samsung.   

*** Резултати од внатрешни лабораториски тестови на Samsung, спроведени со адаптер за патување од 45 W поврзан со однапред претставена верзија на Galaxy S24 Ultra додека уредот имал преостаната енергија од 0%, со исклучени услуги, функции и екран. Вистинската брзина на полнење може да варира во зависност од вистинската употреба, условите за полнење и други фактори.

**** Безжно полнење компатибилно со WPC.  

*****Ограничено на Samsung или паметни телефони од друг бренд со безжично полнење Qi, како на пр.: Galaxy S24 Ultra, S24+, S24, S23 Ultra, S23+, S23, Z Fold 4, Z Flip4, S22 series, Z Fold3 5G, Z Flip3 5G, S21 FE 5G, серијата S21, серијата Z Fold2, Note20, серијата S20, Z Flip, Note10, Note10+, S10e, S10, S10+, Fold, S9, S9+, S8, S8+, S8 Active, S7, S7 edge, S7 Active, S6, S6 edge, S6 Active, S6 edge+, Note9, Note8, Note FE и Note5. Достапно само со одредени носиви уреди на Samsung Galaxy, како на пр.: Galaxy Buds FE, Buds2 Pro, Buds2, Buds Pro, Buds Live, Watch6, Watch6 Classic, Watch5, Watch 5 Pro, Watch4, Watch4 Classic, Watch3, Watch Active2, Watch Active, Gear Sport, Gear S3, Galaxy Watch и Galaxy Buds. Ако моќноста на батеријата е помала од 30%,безжичниот PowerShare може да не функционира. Може да не работи со одредени додатоци, футроли, уреди од друг бренд или некои носиви уреди. Samsung. Додека трае PowerShare, може да влијае на приемот на повици или услугите за податоци, во зависност од вашето мрежно опкружување.

Оперативен систем   

Android 14

One UI 6.1 

Мрежа и поврзаност

 5G*, LTE**, Wi-Fi 7***, Wi-Fi Direct Bluetooth® v 5.3  

*Потребна е оптимална 5G мрежна врска, достапна на одредени пазари. Проверете кај вашиот оператор за достапност и детали. Брзините на преземање и стриминг може да се разликуваат врз основа на давателот на содржина, врската со серверот и други фактори.

**Достапноста на LTE моделот варира во зависност од пазарот и операторот. Вистинската брзина може да варира во зависност од пазарот, операторот и корисничкото опкружување.

***Wi-Fi 7 network availability may vary by market, network provider and user environment. Requires optimal connection and a Wi-Fi 7 router.  Достапноста на мрежата Wi-Fi 7 може да варира во зависност од пазарот, мрежниот добавувач и корисничкото опкружување. Потребна е оптимална врска и рутер Wi-Fi 7.

Водоотпорност

IP68   

Стандард IP68: Врз основа на условите за лабораториски тестови за потопување во до 1,5 метри слатка вода до 30 минути. Исплакнете ги/исушете ги ако се влажни. Не се препорачува за употреба на плажа или базен. Отпорноста на вода и прашина на пенкалкото S Pen не е постојана и може да се намали со текот на времето поради нормалното абење и кинење.

Galaxy S24 and Galaxy S24+ 

  

Galaxy S24

Galaxy S24+  

Екран   

 6.2-инчен FHD+*

6.7-инчен QHD+ * 

Dynamic AMOLED 2X Екран  

Super Smooth 120 Hz стапка на исвежување (1~120 Hz)  

Vision Booster

* Мерено дијагонално, големината на екранот на Galaxy S24 е 6,2 инчи во правоаголник и 6,инчикога се земаат предвид заоблените агли, а на Galaxy S24+ е 6,7 инчи  во правоаголник и 6,5 инчи кога се земаат предвид заоблените агли; вистинската површина за гледање е помала поради заоблените агли и дупката на камерата.

Димензии & Тежина

70.6 x 147 x 7.6 mm, 167 g (Sub6)

75.9 x 158.5 x 7.7 mm, 196 g (Sub6)

* Тежината на уредот може да варира во зависност од пазарот

Камера   

12 MP Ултра широка камера  

·F2.2, FOV 120˚ 

50 MP Широка камера

·OIS F1.8, FOV 85˚  

10 MP Телефото камера

·3x оптички зум, F2.4, FOV 36˚  

12 MP Предна камера

·F2.2, FOV 80˚  

Меморија & складирање

8 + 512 GB 

8 + 256 GB 

8 + 128 GB 

12 + 512 GB 

12 + 256 GB 

*Опциите за складирање и достапноста може да се разликуваат во зависност од операторот, земјата или регионот. Вистинската достапност за складирање може да варира во зависност од претходно инсталираниот софтвер.

Батерија   

4,000 mAh  

4,900 mAh   

*Типична вредност тестирана во лабораториски услови од трета страна. Типична вредност е проценетата просечна вредност со оглед на отстапувањето во капацитетот на батеријата меѓу примероците на батерии тестирани според стандардот IEC 61960. Проценетиот (минимален) капацитет е 3,880 mAh заr Galaxy S24 и 4,755 mAh за Galaxy S24+.  Вистинскиот век на батеријата може да варира во зависност од мрежното опкружување, шемите на користење и други фактори.

Полнење   

Жично полнење*: Полнење до 50 % за околу 30 минути со адаптер од 25 W** и 3A USB-C кабел***  

Брзо безжично полнење 2.0****  

Бежичен PowerShare*****  

Жично полнење*: Полнење до 65 % за околу 30 минути со адаптер од 45 W** и 5A USB-C кабел***  

Брзо безжично полнење 2.0****  

Бежичен PowerShare*****  

* Жично полнење компатибилно со PD.  

** Адаптерот за напојување и кабелот се продаваат посебноСе препорачува користење на оригиналенадаптер за напојување од 45и кабел на Samsung за Galaxy S24+ оригиналенадаптер за напојување од 25и кабел на Samsung за Galaxy S24.

***Резултати од внатрешни лабораториски тестови на Samsung, спроведени со адаптер за патување од 25 W поврзан со однапред претставена верзија на Galaxy S24  и адаптер за патување од 45 W поврзан со однапред претставена верзија на Galaxy S24+,  додека уредот имал преостаната енергија од 0%, со исклучени услуги, функции и екран. Вистинската брзина на полнење може да варира во зависност од вистинската употреба, условите за полнење и други фактори.

**** Безжно полнење компатибилно со WPC.  

***** Ограничено на Samsung или паметни телефони од друг бренд со безжично полнење Qi, како на пр.: Galaxy S24 Ultra, S24+, S24, S23 Ultra, S23+, S23, Z Fold 4, Z Flip4, серијата S22, Z Fold3 5G, Z Flip3 5G, S21 FE 5G, серијата S21, Z Fold2, серијата Note20, серијата S20, Z Flip, Note10, Note10+, S10e, S10, S10+, Fold, S9, S9+, S8, S8+, S8 Active, S7, S7 edge, S7 Active, S6, S6 edge, S6 Active, S6 edge+, Note9, Note8, Note FE и Note5. Достапно само со одредени носиви уреди на Samsung Galaxy, како на пр.: Galaxy Buds FE, Buds2 Pro, Buds2, Buds Pro, Buds Live, Watch6, Watch6 Classic, Watch5, Watch 5 Pro, Watch4, Watch4 Classic, Watch3, Watch Active2, Watch Active, Gear Sport, Gear S3, Galaxy Watch и Galaxy Buds. Ако моќноста на батеријата е помала од 30%,безжичниот PowerShare може да не функционира. Може да не работи со одредени додатоци, футроли, уреди од друг бренд или некои носиви уреди. Samsung. Додека трае PowerShare, може да влијае на приемот на повици или услугите за податоци, во зависност од вашето мрежно опкружување.

Оперативен систем

Android 14

One UI 6.1 

Мрежа и поврзаност

5G*, LTE**, Wi-Fi 6E***, Wi-Fi Direct Bluetooth® v 5.3  

*5G услугите се поддржани само на локации овозможени 5G мрежа. Потребна е оптимална 5G врска. Вистинската брзина може да варира во зависност од пазарот, операторот и корисничкото опкружување.

**Достапноста на LTE моделот варира во зависност од пазарот и операторот.

*** Достапноста на мрежата Wi-Fi 6E може да варира во зависност од пазарот, добавувачот на мрежата и корисничкото опкружување. Потребна е оптимална врска и рутер Wi-Fi 6E.

Водоотпорност

IP68   

Стандард IP68: Врз основа на условите за лабораториски тестови за потопување во до 1,5 метри слатка вода до 30 минути. Исплакнете ги/исушете ги ако се влажни. Не се препорачува за употреба на плажа или базен. Отпорноста на вода и прашина на пенкалкото S Pen не е постојана и може да се намали со текот на времето поради нормалното абење и кинење.


[1] Samsung не дава никакви ветувања, уверувања или гаранции за точноста, комплетноста или веродостојноста на резултатот што го обезбедуваат функциите на вештачката интелигенција. Можеби ќе биде потребно најавување на Samsung Account за да користите одредени функции на Samsung AI.

[2]Функциите на Galaxy AI ќе бидат достапни бесплатно најрано до крајот на 2025 година на поддржаните уреди Samsung Galaxy.

[3] За Превод во живо (Live Translate) -е потребно интернет-поврзување и најава на Samsung Account. Live Translate е достапна само на претходно инсталираната апликација Samsung Phone. Одредени јазици може да бараат преземање јазичен пакет. Достапноста на услугата може да се разликува во зависност од јазикот. Точноста на резултатите не е загарантирана.

[4] Функцијата за предлагање тонови во Помош за разговор бара мрежна врска и најавување на Samsung Account. Мора да ги исполнува барањата за должина за да се активира функцијата. Достапноста на услугата може да се разликува во зависност од јазикот. Точноста на резултатите не е загарантирана.

[5] Функцијата за преведување во Помош за разговор може да бара најавување на Samsung Account. Некои апликации за разговор можеби не ја поддржуваат оваа функција. Одредени јазици може да бараат преземање јазичен пакет. Достапноста на услугата може да се разликува во зависност од јазикот. Оваа функција се активира кога ќе се открие јазик што може да се преведе. Точноста на резултатите не е загарантирана.

[6] Новите функции на Android Auto ќе бидат поддржани со ажурирање на апликацијата.

[7] Помош за белешки бара мрежна врска и најавување на Samsung Account. Се применува ограничување на знаци. Достапноста на услугата може да се разликува во зависност од јазикот. Точноста на резултатите не е загарантирана.

[8] Помош за транскрипција бара мрежна врска и најавување на Samsung Account. Transcript Assist е достапна само на претходно инсталираната апликација Voice Recorder на Samsung или на датотеките снимени со претходно инсталираната апликација Samsung Phone. Функцијата за снимање глас во претходно инсталираната апликација Samsung Phone може да не е поддржана во некои земји. Аудио-датотеките мора да траат под 3 часа за да се обработат. Функцијата за резимирање во Transcript Assist може да се активира кога ќе се исполни одреден број знаци. Достапноста на услугата може да се разликува во зависност од јазикот. Точноста на резултатите не е загарантирана.

[9] Резултатите може да се разликуваат во зависност од визуелните совпаѓања. Потребно е интернет-поврзување. Корисниците можеби ќе треба да го ажурираат Android-от на најновата верзија. Функционалноста на производот може да зависи од поставките на апликацијата и уредот. Некои функции може да не се компатибилни со одредени апликации. Достапноста на услугата се разликува во зависност од земјата и јазикот. Точноста на резултатите не е загарантирана.

[10] AI Zoom се применува за растојанија помеѓу должините на дигиталниот зум. Точноста на резултатите не е загарантирана.

[11] Зум 3х и 5х е овозможен со физички оптички леќи. Зум 2х и 10х - ги комбинира физичките леќи со подобрувања со AI за оптички еквивалентен квалитет на сликата.

[12] Во споредба со Galaxy S23 Ultra.

[13] Edit Suggestion е компатибилен со формати JPG, PNG, GIF и MP4. Резултатите и квалитетот на уредувањето може да се разликуваат во зависност од состојбата на фотографијата. Точноста на резултатите не е загарантирана.

[14] Генеративно уредување (Generative Edit)

бара мрежна врска и најавување на Samsung Account. Генеративното уредување (Generative Edit) резултира со промена на големината на фотографијата до 12 MP. Видлив воден печат се гледа на добиената слика по зачувувањето со цел да се покаже дека сликата е генерирана од вештачка интелигенција. Точноста и сигурноста на генерираниот излез не се загарантирани.

[15] Некои апликации за друштвените медиуми можеби нема да поддржуваат Super HDR. Точноста на резултатите не е загарантирана.

[16] Прикажани се подобрувања на перформансите напроцесорот за апликации (АР)во споредба со чипсет од претходната генерација. Вистинските перформанси ќе зависат од корисничкото опкружување, условите и претходно инсталираниот софтвер и апликации.

[17] Производите Snapdragon се производи на компанијата Qualcomm Technologies, Inc. и/или нејзините подружници.

[18] Спореден е Galaxy S24 Ultra со Galaxy S23 Ultra.

[19] Екранот Dynamic AMOLED 2X на Galaxy S24 Ultra доби сертификат од VDE Germany за 100 проценти Mobile Color Volume во опсегот на бои DCI-P3, што значи дека вашите слики не се осветлени и ќе добивате неверојатно живописни бои без оглед на различните нивоа на осветленост. Екранот може да постигне максимална осветленост до 2600 нити, подобрувајќи го контрастот помеѓу темните и светлите аспекти на дигиталната содржина за побрилијантен квалитет на сликата, со сооднос на контраст од 5.000.000:1 за да го направи вашето мобилно искуство поизвонредно.

[20] Corning® Gorilla® Armor е вграден во предниот екран на Galaxy S24 Ultra. Тестирано за гребење во споредба со конкурентно алуминиосиликатно покривно стакло и тестирано за рефлексија во споредба со обично стакло.

[21] Споредено со Galaxy S23+ и Galaxy S23 соодветно. Големина на екран и на уред за секој модел: Galaxy S23+(6.6-inch, 76.2 x 157.8 x 7.6mm), Galaxy S24+(6.7-inch, 75.9 x 158.5 x 7.7mm), Galaxy S23(6.1-inch, 70.9 x 146.3 x 7.6mm), Galaxy S24(6.2-inch, 70.6 x 147 x 7.6mm).

[22] Потребно е најавување на Samsung Account. Напредните поставки за интелигенција што го спречуваат пристапот до серверот ќе ја ограничат функционалноста на некои функции за вештачка интелигенција. Без оглед на пристапот до серверот, Samsung не зачувува влезни или излезни податоци од корисникот.

[23] Knox Matrix е поддржан на паметните телефони и таблети Galaxy со One UI 6 или понова верзија. Достапноста може да се разликува од земја или регион.

[24] Galaxy S24 Ultra има рециклирани материјали во модулот за горен звучник, модулот за долен звучник, предната футрола, внатрешниот капак за S Pen, држачот за копчето за S Pen, страничното копче, копчето за јачина на звук, отворот за SIM, Deco за камерата, предниот екран, задното стакло и батеријата.

[25] Неодимиум.

[26] Батериите на Galaxy S24 Ultra и Galaxy S24+ вклучуваат минимум 50 % рециклиран кобалт пред и после потрошувачка. Батеријата на Galaxy S24 вклучува минимум 10 % рециклиран кобалт пред и после потрошувачка. Горенаведените мерења се засноваат на тежината.

[27] Звучниците од серијата Galaxy S24 вклучуваат 100 % рециклиран неодимиум пред и после потрошувачка. Горенаведените мерења се засноваат на тежината.

[28] Звучниците од серијата Galaxy S24 вклучуваат минимум 40 % рециклиран челик пред и после потрошувачка. Горенаведените мерења се засноваат на тежината.

[29] Производите и услугите сертифицирани од UL ECOLOGO® се проверени за намалено влијание врз животната средина врз основа на критериумите за еколошки перформанси во текот на својот животен циклус, вклучувајќи намалување на енергијата, материјали, здравје, животна средина и производство и операции. Серијата Galaxy S24 го исполнува UL 110 што е UL еколошки стандард за одржливост на мобилните телефони.

[30] The Carbon Trust го измери и потврди јаглеродниот отпечаток од почеток до крај на животниот век на серијата Galaxy S24, вклучувајќи го производството, дистрибуцијата, користењето и евентуалното отстранување. Ова е потврдено во однос на PAS2050, меѓународно признат стандард.

[31] Во 2021 година, Samsung MX објави четири цели за своите производи што треба да се постигнат до крајот на 2025 година. Целите вклучуваат развој и вклопување на рециклирани материјали во сите нови мобилни производи, елиминирање на пластиката за еднократна употреба од пакувањето на мобилните уреди, намалување на потрошувачката на енергија во режим на мирување на сите полначи за паметни телефони на нула и постигнување нула отпад во депонија на глобалните операции.

[32]Samsung дефинира модул на паметен телефон како антена, батерија, камера, екран, механички компоненти, мотор, PBA/FPCB, звучник, модул за безжичен полнач и пакување.

[33] Титаниум има само на рамката на уредот. Титаниумската рамка не вклучува копчиња за јачина на звук и странични копчиња.

[34] Боите може да се разликуваат во зависност од пазарот и операторот.

[35] Samsung Electronics не ги контролира ниту влијае на малопродажните цени на своите партнери. Партнерите на Samsung самостојно ги одредуваат своите малопродажни цени.

ПР објава

Објавена во: После „Школо“ // PR

Можеби ќе ве интересира: