ЗАСПАЛА И НИКОГАШ НЕ СЕ РАЗБУДИЛА: Почина Луиз Флечер, актерката со челични очи

ЗАСПАЛА И НИКОГАШ НЕ СЕ РАЗБУДИЛА: Почина Луиз Флечер, актерката со челични очи

Објавена во: Stars // Филм

Луиз Флечер, актерката со челични очи, која доби Оскар за улогата на медицинска сестра во „One Flew Over the Cuckoo's Nest“, починала во петокот во својот дом во Мондуро, Франција, на 88-годишна возраст.

Смртта на Луиз ја потврдил нејзиниот агент Дејвид Шаул, пишува Њујорк Тајмс.

Флечер починала во сон опкружена со семејството во нејзиниот дом во Мондуро, Франција, изјави нејзиниот агент Дејвид Шол . Не е наведена причина.

Актерката беше во голема мера непозната за јавноста до својата 40-та година, кога беше избрана како главна медицинска сестра во ментална институција во Орегон во филмската верзија на „Кукавичјето гнездо“ од 1975 година.

Филмот, во режија на Милош Форман и заснован на романот на Кен Кеси, го освои трофејот за најдобра актерка за Флечер и уште четири Оскари, вклучително и за најдобар филм, најдобар режисер за Форман и најдобар актер за Џек Николсон.


фото: инстаграм

Објавена во: Stars // Филм

Можеби ќе ве интересира: