БИТОЛА СЕ ТРЕСЕ: Нови земјотреси регистрирани синоќа и утринава

БИТОЛА СЕ ТРЕСЕ: Нови земјотреси регистрирани синоќа и утринава

Објавена во: Живот // Живот

Деновиве Битолчани се на готовс откако во вторникот тој град беше вознемирен поради посилно регистрираниот земјотрес.

Утринава сеизмолошките центри забележале повторно земјотрес но за разлика од првичниот кој се почувствува во повеќе градови ширум државата а беше со јачина од над 5 степени.

3,40 утринава е регистриран земјотресот но со јачина од 2.8 степени по Рихтер.

Епицентарот на овој земјотрес повторно е во соседна Грција.

Имено, синоќа имало три слаби потреси на 18 километри од Битола. 

Станува збор за потреси со јачина од 2.5, 2.6 и 2.7 степени, како што објави ЕМСЦ. Веќе неколку дена Македонија ја тресат земјотреси. 

Објавена во: Живот // Живот

Можеби ќе ве интересира: