Дали сме лицемерни кога мислиме дека Џеј Ло гола е топ, а гола Македонка не е?

Дали сме лицемерни кога мислиме дека Џеј Ло гола е топ, а гола Македонка не е?

Објавена во: Живот // Живот

Дали сме лицемерни кога ѝ аплаудираме на голa Џеј Ло, а плукаме по разголена Македонка? 

Голите жени веќе долго време не се само прашање на порнографски списанија. Ретки се светски познатите жени кои не сме ги виделе барем во долна облека, а добар дел од нив позирале целосно голи барем еднаш во животот.

По првичниот бес околу голотијата, а на кој денешните генерации едвај се сеќаваат, светската и балканската јавност се поделија на два табора кои поддржуваат голотија.

Првиот табор ја поддржува голотијата на сите убави жени или кои ги „бие“ таков глас, а вториот поддржува само една група на голи жени, додека сите други жени се одвратно голи.

Кога Џенифер Лопез или Моника Белучи се соблекуваат голи, јавноста е воодушевена од нивниот изглед. Убавина. Еманципација. Топ форма во зрелоста.

Кога Северина, Јелена Карлеуша, Миа Костова и други македонски и регионални ѕвезди се соблекуваат и објавуваат разголени фотографии, јавноста е згрозена, а тие добиваат погрдни коментари за нивниот потег, иако се на слична возрасна група како и горенаведените светски дами, како што беше неодамнешниот случај со инфлуенсерката Костова.

Гледајќи ги голите фотографии на овие дами, навистина не е јасно кој фактор надвладеел во фактот дека трите дами се курви кога се голи, а две се убави кога се голи и браво за нив.

Дали е клучен квалитетот на содржината што ја даваат над голотијата? Хм ... Ако ги преведуваш текстовите на песните на Џенифер Лопез, не е баш сигурно дека ќе имаат поетска вредност колку во текстовите на Северина Којиќ.

Дали првите две изгледаат поскапи од другите, нашиве? Тешко. Сите се облекуваат во исти продавници за облека.

Дали е круцијално колку пластични операции имале? Хм… Можно. Работата е во тоа што на некои дами можат да се видат, а на некои не. Да се ​​верува, сепак, дека некој со 50 години без помош на хирург изгледа како да има 20 години, е целосно лудо.

Дали е пресуден нивниот приватен живот? Хм… Ако спаѓате во група која вклучува броење на партнери, свршеници, сопрузи, Џенифер Лопез не е поголема светица од Северина Којиќ.

Дали е клучен квалитетот на сликите и позите што ги прават дамите? Не дека некоја од нив некогаш позирала со раширени нозе во студио кај чичко фотограф кој подоцна ја превртел на грб.

Тогаш, зошто ја разликуваме нивната голотија?

Дали е лицемерно да се разликуваат жените и да се тврди дека две од нив се апсолутно убави, слободни и еманципирани, а другите се вулгарни и неталентирани за што било друго.
А сите се подеднакво голи, пишува во својата колумна за Лола магазин, Марина Радош.


Објавена во: Живот // Живот

Можеби ќе ве интересира: