Децата родени во декември се навистина посебни: Еве и зошто

Децата родени во декември се навистина посебни: Еве и зошто

Објавена во: Совети // Семејство

Еве неколку статистички податоци за децата родени во декември...

Ако вашето бебе пристигне во декември, сметајте го вашиот мал елф за среќен. Ова е месецот кога се раѓаат најмалку бебиња (24-ти и 25-ти се најретките родендени), така што овие бебиња се посебни од раѓање.

Секако, тоа значи дека роденденската забава веројатно силно ќе се судри со божиќните прослави, но и вашето дете ќе порасне знаејќи дека месец декември е особено магичен.

Еве неколку статистички податоци за децата родени во декември:

1. Лесно се будат и лесно легнуваат рано

Истражувањата на италијанските и шпанските универзитети покажуваат дека луѓето родени во декември имаат поголема веројатност да бидат утрински типови отколку оние родени во лето. Други студии покажуваат дека децата родени во овој месец обично одат на спиење порано.

2. Често се леваци (особено момчиња)

Момчињата родени во декември се почесто леваци, покажа студијата на Универзитетот во Виена. Во една студија на 13.000 возрасни лица, 7,5 отсто од жените и 8,8 отсто од мажите биле леваци. Кога го погледнале датумот на раѓање, откриле дека повеќето леваци се родени помеѓу 1 ноември и 1 јануари.

3. Тие се Стрелец или Јарец

Ако верувате во астрологијата, детето може да се роди во еден од овие знаци во зависност од тоа дали е родено пред или по 21 декември. Родените помеѓу 1 и 21 декември потпаѓаат во знакот Стрелец и се вели дека се екстроверти кои сакаат да патуваат. Додека луѓето родени од 22 до 31 декември се Јарци и се многу одлучни и сакаат да помагаат.

4. Долговечност

Бебињата родени во последниот месец од годината имаат најголема статистичка шанса за долг живот, што значи дека живеат над 100 години. Честа поплака за овој месец е дека често се случува премногу забави. Никој (особено децата) не сака да чувствува дека нивниот роденден е само една од многуте работи, но кога семејството слави роденден на детето, треба да се нагласи дека насмевката на славеникот може да биде најсветлата Божиќна светлина.

5. Голема е веројатноста да бидат стоматолози

Според пописот на Обединетото Кралство, истражувачите откриле дека постои голема шанса децата родени во декември да станат стоматолози, објави Гардијан. Затоа, никогаш не е рано да започнете да го учите вашето бебе за оралното здравје!

Објавена во: Совети // Семејство

Можеби ќе ве интересира: