(ФОТО) Еве каде живеат Џеф Безос, Бил Гејтс и Илон Маск

(ФОТО) Еве каде живеат Џеф Безос, Бил Гејтс и Илон Маск

Објавена во: Наука, Технологија

Секој од тројцата најбогати во светот на своето конто има над 100 милијарди долари. Можат буквално да прават што им душа сака. Поседуваат вредни имоти насекаде, но еве каде живеат:

Џеф Безос

Неверојатниот имот со куќа изградена од поранешниот сопственик на „Ворнер брадерс“, која, наводно, била купена пред неколку месеци од најбогатиот човек на планетата, Џеф Безос, е, во најмала рака, неверојатен.

Во Лос Анџелес, поточно во луксузната населба Бел Ер, се простира имот на кој поранешниот сопственик на најголемата продуцентска компанија во светот изгради куќа за себе, која се продаде за неверојатни 195 милиони долари.

На имотот наречен Чартвел, има куќа направена во стилот на француски замок од 18 век, со гостинска куќа која има 5 спални соби, винарска визба, мебел, слики и скулптури купени на аукции... 

Бил Гејтс

Основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, е најбогатиот човек во Америка. Затоа не е изненадувачки што тој живее во таква екстравагантна куќа, изградена седум години, со 63 милиони долари. Бил ја нарекол куќата „Xanadu 2.0“, според ликот од филмот „Citizen Kane“. Неговата површина е 6.130 квадратни метри и е полна со современи уреди.

Сегашната проценета вредност на куќата е 123 милиони долари

Илон Маск

На Бел Ер, Лос Анџелес, купи вила вредна 24,25 милиони долари, што е негов петти имот во овој престижен дел од светот. Неговите вили на Бел Ер се прилично блиску една до друга, па се чини дека Маск сака да поседува цел дел од овој дел од светот. Сепак, овие вили ги продава или ги ордаде бидејќи не сака да живее во луксузни зданија. Но неговиот вистински дом е вила од 17 милиони долари што ја купи во 2012 година, а тоа е оваа.


Објавена во: Наука, Технологија

Можеби ќе ве интересира: