(ФОТО) Татко се облече како жена, а причината ги расплака сите

(ФОТО) Татко се облече како жена, а причината ги расплака сите

Објавена во: Мода // In and Out

Триесет и три годишниот  Даниел ја обои брадата розова, стави руса перика и облече фустан за да и ’угоди на ќерка си.

На што се се способни мажите, особено татковците. Ќе ви раскажеме за уникатната приказна на 33-годишниот Даниел Кореа од Бразил.

Во 2016 година, неговата сопруга Стела Нолето почина по долги години борба против автоимуната болест лупус.

Даниел станува самохран родител кој треба да се грижи за својата 3-годишна ќерка Луна.

Неодамна, тој реши да се облече како жена, а причината за оваа акција ќе ве натера заплачете.

И покрај големата загуба, Даниел и малата Луна некако успеаја да најдат начин да живеат со болката. Двајцата неодамна решија да им оддадат почит на Стела и на сите мајки, правејќи нешто навистина симпатично.

„Ветив дека ќе бидам најдобриот татко на светот и сум. Можам само да ти се заблагодарам за најдобрите 8 години од мојот живот. Те сакам и ќе те сакам засекогаш “, пишува Даниел во објавата посветена за покојната сопруга.

Неговата млада ќерка не беше рамнодушна кон зборовите на нејзиниот татко кон нејзината мртва мајка и го замоли да стане мајка за еден ден за да може да ужива во танцот посветен на Денот на мајката во своето училиште.

На почетокот, нејзиниот татко не беше многу воодушевен од нејзината идеја, тој предложи да ја земе нејзината баба или тетка.

Но, Луна инсистираше да биде нејзин татко, и конечно го убеди дека е најдобриот кандидат што и  ќе ја придружува на настанот.

„Со солзи во очи, Луна ме замоли да бидам нејзината мајка за еден ден. Таа ме замоли да нацртам розова брада и да облечам руса перика, исто како и косата на нејзината мајка “, рече 33-годишниот тато, кој ги исполни сите барања на својата ќерка.

Младиот Бразилец сподели објава на својот профил на Инстаграм и им порача на луѓето дека пред да им се суди, треба да ја слушнат неговата приказна: „Сакам да ја оставам следната порака: Смртта е неизбежна, но не мора да ја правиме загуба и страдање. .. дали се согласуваш Луна, те сакам! Вашето лице, кога ме гледате облечено како „мајка“, е незаменливо. Јас повторно би го сторил тоа “.


Објавена во: Мода // In and Out

Можеби ќе ве интересира: