„Го сакав тој прстен“: Тинејџерската љубов беше силна, а по 63 години следеше невројатна пресвртница

„Го сакав тој прстен“: Тинејџерската љубов беше силна, а по 63 години следеше невројатна пресвртница

Објавена во: Совети // Семејство

Двајца тинејџери кои биле средношколци во50-тите раскинале по неколку години врска и не се виделе се до минатата година.  А еве што се случи 63 години подоцна!

Брачен пар кој живее во Америка, Каролин Ривс и Еди Лем, ја споделија својата љубовна приказна со светот, а воедно докажа дека никогаш не е доцна за вистинска љубов.

„Повторно се чувствуваме млади“, изјави Керолин, која неодамна го прослави својот 82-ри роденден, за CBS News. „Ви велам, дури и кога сте во осумдесеттите, не мора да се чувствувате стар. Ние двајца го одржуваме умот активен, се движиме, се забавуваме, се смееме, се задеваме и само решивме да го живееме најдобриот живот што можеме“.

Да се ​​вратиме на кобната средба во 1956 година. „Кога ја видов, се беше готово“, вели Еди, кој сега има 85 години. А Керолин мислеше дека е најслаткото момче што некогаш го видела.

Немаше сила да се збогува

Во тоа време таа го посака неговиот прстен (прстенот кој традиционално го носат американските матуранти, а заљубените парови си го разменуваат или си го подаруваат). Но, сè што и купи тогаш беа помфрит и сок.

„Јас бев вљубена. „Да го добиев неговиот училишен прстен, ќе му се ветев до крајот на животот“, рече таа. Но, таа не го доби прстенот - барем не тогаш.

По дипломирањето, Еди бил многу амбициозен и си поставувал високи цели во американското воено воздухопловство, а Керолин требало да ја заврши четвртата година средно училиште. Бидејќи не можеше да ги најде вистинските зборови за љубезно збогување, не рече ништо. „Стоевме пред нејзината куќа и ја прашав дали можам да ја бакнам. Ја бакнав, реков добра ноќ и немавме поим дека тоа ќе биде последниот бакнеж во следните 63 или 64 години“.

Керолин рече: „Таа вечер не ме праша дали повторно ќе излеземе, не ме покани во кино, не праша дали може да ме види пред да замине... Излегов од автомобилот, истрчав кон скалите, ја треснав вратата, се качив во собата и плачев цела ноќ. Тоа беше тоа.”

Се венчаа со други избраници

Нивните животи тогаш тргнаа на сосема поинакви патишта. Таа стана Мис Нешвил во 1959 година, а две години подоцна, во 1961 година, и двајцата стапија во брак со други луѓе. Еди ја продолжил својата служба во американските воздухопловни сили, а Каролин патувала низ светот - била дизајнерка на ентериер, пишувала за списанија и напишала три романи.

Во декември 2021 година, сопругата на Еди, мајка на нивните два сина, починала. Тие беа во брак речиси 60 години. Откако нејзиниот прв брак заврши со развод во 1980-тите, Каролин се омажи за втор маж кој почина во 2001 година. Таа често се прашуваше како е Еди, а Еди рече дека размислувал за Керолин.

Упорноста се исплатела

Во април 2022 година, Еди живееше во Калифорнија, а Каролин живееше во Нешвил. „Одеднаш нешто ми се случи. Реков: „Морам да и се јавам“, откри Еди. Се обидел девет пати пред конечно да ја добие.

„По вториот ден од разговорот, ни стана пријатно да се слушаме. Тоа беше некако природно. Третиот ден, третата ноќ, ми рече дека сè уште ме сака. И знаев дека мојот живот се промени. А потоа се јави следното утро и се извинил што бил толку директен“. Но, таа не криеше дека неговата изјава за љубов е она што сакаше да го слушне, па тој тргна да ја види што е можно побрзо.

Овој пат таа беше зад воланот, отиде да го земе на аеродром. „Погледна во мојот автомобил и останав без здив“, рече таа. „Никогаш не сум доживеал такво нешто. Не можам ни да го опишам. Набрзина излегов од паркингот, возев и првото место на кое можев да застанам беше паркингот на една компанија. Стоев на страна, излегов од автомобилот, скокнав наоколу и кога тој излезе, се прегрнавме и се бакнавме“.

Откако Еди пристигнал кај неа, чекал пет дена пред да ја замоли да се пресели кај него. Три месеци подоцна, на 84-годишна возраст, тој ја запросил. Планирал да и го подари прстенот на мајка му, но Керолин му рекла дека е премногу скапоцен и да го зачува за својата внука. Наместо тоа, таа го сакаше неговиот училишен прстен, кој сега го носи.

Таа го нарече сето ова чудо. бидејќо повторно ја нашле љубовта. „И постојано го прашувавме Бога зошто повторно не спои. Сега го знаеме одговорот: да се грижиме еден за друг“, рече Каролин.

Фото:screenshot

Објавена во: Совети // Семејство

Можеби ќе ве интересира: