И Ким Кардашијан ја има: Што е псоријаза, зошто се јавува и што ја предизвикува

И Ким Кардашијан ја има: Што е псоријаза, зошто се јавува и што ја предизвикува

Ќе се изненадите што сѐ може да ја влоши состојбата на луѓето кои живеат со псоријаза

Псоријазата е хронична и неинфективна болест на кожата која може да се манифестира на различни начини.

Тоа е многу честа болест на кожата, која може да се појави на која било возраст, а најчесто помеѓу 16 и 30, потоа 50 и 60 години.

Псоријазата е малку позната автоимуна состојба, која предизвикува забрзана акумулација на клетките на кожата, што дополнително може да предизвика лупење на површината на кожата.
Вообичаено, клетките на кожата растат подлабоко во неа и полека излегуваат на површината, а потоа паѓаат, а овој нормален животен процес на клетките на кожата трае околу еден месец.

Меѓутоа, кај лицата со псоријаза, процесот на производство трае само неколку дена, поради што клетките немаат време да паднат, па се акумулираат.

Тоа главно ги погодува зглобовите на лактите и колената, но овие промени може да се појават каде било на телото, вклучувајќи ги рацете, стапалата, вратот, лицето, па дури и скалпот. Нешто поретко се појавува на ноктите, устата и гениталниот дел.

Ким Кардашијан е една од ретките јавни личности која отворено зборува за оваа состојба и не крие дека ја има, па често знае да сподели фотографија или видео покажувајќи со што се справува и на кои делови од телото ѝ се појавува.

Ким зборуваше и дека изгубила пигмент на некои делови од кожата поради псоријазата.

 Зошто се јавува псоријаза?

Механизмот на оваа болест не е целосно јасен, но она што е сигурно е дека псоријазата клинички се манифестира кај генетски предиспонирани лица кои се изложени на продолжено изложување на одредени фактори. Меѓу нив може да има повеќе работи, од дебелина, преку хипокалцемија и стрес до употреба на одредени лекови.

Кои се најчестите предизвикувачи на псоријаза?

Храна

Не постои јасно дефинирана диета препорачана за луѓе со оваа состојба, но обично се советува да избегнуваат:

- разновидна група на зеленчук, билки, грмушки и дрвја кои вклучуваат домати, црвени и зелени пиперки, бели компири, модар патлиџан и лути пиперки- глутен и, воопшто, бело брашно- млечни производи- црвено месо- свинско месо- масни јадења- храна богата со шеќер- школки

Алкохол

Нема многу истражувања за врската помеѓу алкохолните пијалоци и псоријазата, но една поголема студија од 2011 година, спроведена од експерти од Универзитетот во Бари, покажа дека консумирањето алкохол предизвикува производство на воспалителни протеини и го зголемува ризикот од инфекција. Тие дополнително можат да доведат до симптоми на псоријаза.

Прекумерно изложување на сонце

За луѓето кои страдаат од псоријаза, прекумерната изложеност на сончевите зраци е непријател број еден. Додека умереното изложување на сонце може да ги ублажи симптомите кај некои, предозирањето неизбежно делува како активирач. 

Ладно и сувo време

Како и со многу други хронични проблеми со кожата, изложувањето на студено и суво време ги уништува заштитните бариери на кожата, а уште полошо е ако спасот го барате во близина на греалка или радијатор.

Стресот

Речиси не постои здравствен проблем што стресот не може да го предизвика или влоши, па затоа и псоријазата не е исклучок.

Тоа е бесконечен круг: самата псоријаза може да предизвика стрес, исто како што стресот може да предизвика псоријаза.

Затоа, непотребно е да се каже дека клучно е да се намали стресот на минимум и да се најде начин да се опуштите.

Дебелината

Студијата на научниците од Универзитетската болница во Копенхаген, објавена во 2013 година во медицинското списание JAMA Dermatology, докажа дека кај пациентите со псоријаза, преминувањето на нискокалорична диета помага.

 Пушењето

Ако имате псоријаза, треба да избегнувате пушење, и активно и пасивно!

Тутунот значително ги влошува симптомите, а никотинот може да го наруши дејството на некои лекови против оваа состојба.

Инфекции

Дури и вообичаена инфекција како што е стрептококна инфекција на грлото или инфекција на респираторниот тракт може да предизвика симптоми на псоријаза.

Ако имате голем исечок, гребнатинка, убод од инсект или друга повреда на кожата, немојте да се изненадите ако во близина се појави црвена лезија.

Хормони

Студија од 2015 година на дерматолог на Универзитетот во Калифорнија докажа дека нискиот естроген може да предизвика псоријаза кај жените, што објаснува зошто понекогаш се случуваат „напади“ за време на менопаузата.

Одредени хранливи материи

Според експертите, аминокиселината таурин и есенцијалната хранлива материја холин можат да дејствуваат како предизвикувачи за оваа состојба. Телото природно создава таурин, кој може да се најде во месото, рибата и енергетските пијалоци, а холинот се произведува и во телото, додека го внесуваме преку јајца, црн дроб и друга храна од животинско потекло, како и соја и компири.

Истражувањата покажаа дека и некои лекови влијаат на автоимуниот одговор на телото и можат да бидат поттик за псоријаза. 

извор:GLOSSY

Што е вулводинија - од неа боледува девојката на Евровизискиот победник Дамијано: Ова се симптомите, тешко се дијагностицира


Можеби ќе ве интересира: