Има 16 години, а веќе двата најпознати европски клубови се „тепаат“ за него!

Има 16 години, а веќе двата најпознати европски клубови се „тепаат“ за него!

Објавена во: Спорт // Фудбал

Додека целиот свет очекува Нејмар да оди во Барселона од ПСЖ, забележан е трансфер во спротивен правец.

ПСЖ од Барселона го донесе суперталентираното 16 - годишно момче, Чавија Симонс, кој е еден од најголемите талентинти на Ла Масија.

Младиот Холанѓанец 8 години помина во клубот, но не договорил да остане, бидејќи Барселона му понудила 100.000 евра за една година, а Парижаните му понудиле милион евра за сезона.


Иако многумина ќе се запрашаат дали на момче од 16 години му се малку 100.000, Симонс не се занива со тоа, особено поради тоа што во Париз го однел Мино Рајола.

Тоа доволно говори за фактот колку неговите родители се желни да дојдат до многу пари и да ги вложат во кариерата.


Извор: telegraf.rs

Објавена во: Спорт // Фудбал

Можеби ќе ве интересира: