Ја уапсија за шверц на дрога: Ема имала само 18 години кога се омажила за Ел Чапо

Ја уапсија за шверц на дрога: Ема имала само 18 години кога се омажила за Ел Чапо

Објавена во: Живот // Живот

Приказната на сопругата на најпознатиот нарко бос...

Ема Коронел Ајсперо (31) се омажи за најопасниот човек во Мексико кога имала само 18 години, го помина скоро секој ден од судењата покрај нејзиниот сопруг, а вака изгледа нејзиниот живот денес!

Ема Коронел Аиспуро (31) е поранешна мис и студентка на новинарство која се омажи за триесет и две години повозрасниот Хоакин Гузман Лоер, попознат како Ел Чапо (63).
Оние кои ја познаваат велат дека таа го „подобрила“ својот изглед со силикони во градите, и дека парите ги троши на Прада торби, пишува Стил.курир.рс.

Иако се претстави како скромно девојче од мал град, таа е верна сопруга на најмоќниот човек во Мексико.

„Ќе го следам каде и да оди”, рече таа за Лос Анџелес Тајмс во 2017 година.
„Јас сум заљубена во него, тој е татко на моите деца“.

За време на судењето на Ел Чапо, Ема доаѓаше во судницата секој ден, седејќи во вториот ред, испраќајќи бакнежи до нејзиниот сопруг. Таа дури се обратила до судијата со желба да ѝ дозволи да го прегрне сопругот, но тоа не ѝ било дозволено.

Дури и додека крвавите злосторства на Хоакин и брачната непромисленост беа прикажани на суд, Ема не дозволи да биде збунета - седеше тивко на своето место. Кога на суд беа донесени доказите за нивните пораки во кои Ел Чапо ја замолува Ема да го скрие оружјето, нејзиното лице ни тогаш не откривало ништо. И Ема и Ел Чапо тврдеа дека таа не била вклучена во криминални активности.

Кога љубовницата на Ел Чапо, Лусеро Гвадалупе Санчез Лопез излезе да сведочи, липајќи, медиумите објавија дека Ема била мирна затоа што знаела совршено кој е Ел Чапо и кои се жените што се „дружеле“ околу него.

По долго молчење, Ема решава да даде интервју за Лос Анџелес Тајмс. Целта беше да се подобри имиџот на славниот Ел Чапо.

Во споменатото интервју, Ема раскажува како се запознала со моќниот Ел Чапо.

Тој танцуваше со друга девојка. Јас танцував со моето момче. Се сретнавме среде подиумот и тој ми се насмевна. Подоцна, некој ми пријде и ми рече: "Тој човек сака да танцува со тебе." И јас се согласив, „Ема го претстави нивниот состанок како љубовен филм.

Двојката се забавуваше некое време, за да се венча во 2007 година. „Тоа беше едноставна церемонија со пријатели и роднини“, рече Ема.

Сепак, вистината беше дека Ел Чапо ја бркаше Ема, пристигнувајќи во нејзиното село со мотор со 400 мажи. Тој ја пријавил на локалниот избор за мис, а Ема наскоро ја освојува титулата најубава жена на тоа натпреварување.

Во 2011 година, Ема ги роди близнаците Емали и Марија.
Ел Чапо инсистираше на тоа да ги роди децата во Калифорнија за да можат да имаат американско државјанство, бидејќи моќниот човек од Мексико сонувал да воспитува деца во Америка.

Бидејќи Ел Чапо беше во бегство со години, парот немаше можност да поминува време заедно. Ема беше загрижена дека ќерките „нема да го запознаат добро својот татко“, но и дека ќе добијат погрешна слика за него, имајќи предвид дека пред судот беа претставени некои многу „валкани“ детали за тоа како Ел Чапо силувал одредени жени.

Иако Ема упорно велеше дека немала контакт со дрога и мафија за време на бракот со Ел Чапо, вистината е малку поинаква. Имено, се чини дека нејзиниот татко, познат во мафијашките кругови како „Вкус“, иницирал Ема да се сретне со Ел Чапо. Подоцна бил уапсен, како и браќата на Ема за вмешаност во криминални кругови.

Новинарот кој го направил интервјуто со Ема вели дека таа е жената која ќе стори сé за нејзиниот сопруг, бидејќи припаѓа на типот на „жени (жени дилери на дрога) кои немаат друг избор. Штом влезат во тој круг, не можат излезете од тоа. Нема начин “.

"Замислете дека имате само 17 години и живеете во мала земја. Нејзиното семејство нема пари. Таа е ништо. Се појавува крал и ја заведува, а таа има само 17 години. Каква одлука може да има 17-годишна жена во таков момент?

Она што го увидов е дека тој ѝ верува. Тој навистина ѝ верува. Таа е единствената жена во неговиот живот што го брани “, изјавил новинарот.

Во меѓувреме, Ел Чапо е зад решетки и најверојатно ќе остане таму до крајот на животот. А Ема? Нејзината судбина е неизвесна. Засега, таа има само еден избор: да биде со нејзиниот сопруг до крајот на животот. Неговиот или нејзиниот.

извор:stil.kurir.rs
фото:PROFIMEDIA

Објавена во: Живот // Живот

Можеби ќе ве интересира: