„Ќерка ми не можеше да дише и зборува - го мирисаше ова растение“: Расте на секој агол, а исклучително е отровно - може да има катастрофални последици

„Ќерка ми не можеше да дише и зборува - го мирисаше ова растение“: Расте на секој агол, а исклучително е отровно - може да има катастрофални последици

Американката Чавана Нојвег во една прилика на социјалните мрежи сподели фотографии од својата ќерка откако била отруена од растение кое расте практично насекаде низ светот, вклучително и во Македонија. Таа ги предупреди сите родители да внимаваат нивните малечки да не дојдат во контакт со ова многу опасно и отровно растение.

„Вчера мојата 6-годишна ќерка почна да добива осип на лицето. Таа секогаш имала алергии на бубачки, пчели и растенија, но ова се шири премногу брзо. Ова не е прв пат таа да има „гаден“ осип, па затоа и постапивме како секогаш, кога ќе добие (лекови, ладни облоги, купки со овес...) Сепак, исипот продолжи да се шири и отекува. До утрото, окото, увото и целото лице на ќерка ми беа отечени и покриени со осип и плускавци. Имаше проблеми со дишењето, изгледаше летаргично и исцрпено, ја однесовме на лекар и ѝ дадоа анти-отров. Во овој момент сè уште не бевме сигурни што е тоа и каде можела да дојде во контакт со отров. До вечерта „Осипот сè уште се ширеше, а лицето и беше екстремно отечено. Не можеше да зборува и спиеше цел ден“, објаснила оваа мајка од Ајова.

Мајката се сетила дека можеби има проблем со некои од растенијата во нивната градина.

„Баравме во дворот растение кое може да предизвика толку лоша реакција. И го најдовме. Навистина бевме изненадени. Нашиот имот, како и имотот на нашите соседи, се покриени со стотици многу опасни растенија наречени кукута. По пребарувањето, сфативме дека е полошо отколку што очекувавме. Нашата ќерка го мирисаше врвот на овој „цвет“, го проголта и имаше една од најлошите реакции што сум ги видела. Ова растение може да биде смртоносно, тоа се смета за еден од најсмртоносните во Америка. Изгледа како безопасно растение, но може да порасне над три метри. Често се наоѓа покрај потоци, железници или во ров. Влијае на нервниот систем и може да предизвика парализа на нервите и мускулите, забрзан пулс, повраќање, гадење, болки во мускулите, напади, губење на говорот и многу повеќе. Растението е толку опасно што ако го најдете, во Америка треба да ги повикате властите, бидејќи тие треба да го отстранат, бидејќи е нелегално да го направете го тоа сами. Исто така, не го палете, бидејќи може да доведе до пренесување на отровот преку воздухот“, додаде Чавана. 

Интересна работа за ова растение; во античко време било познато како средство за извршување на смртни казни, па така завршил познатиот грчки филозоф Сократ. Тој беше осуден да си го одземе животот пиејќи отров.


Фото: Инстаграм/фреепик

Извор: женаблиц


Можеби ќе ве интересира: