Колку облека да спакувате за одмор од една недела? Список со кој нема да претерате, а нема да пропуштите ништо

Колку облека да спакувате за одмор од една недела? Список со кој нема да претерате, а нема да пропуштите ништо

Објавена во: Совети // Boys and Girls

Секогаш мислиме дека е подобро да се има вишок отколку нешто да недостасува. Малку по малку ви снемува простор во патната торба и се наоѓате во проблем. Нема потреба да ја носите целата гардероба на море!

Еве како да земете сѐ, а сепак да не земате премногу.

3 фустани

Сигурно не ви требаат повеќе од три фустани. Ќе можете да ги користите за попладневни и утрински прошетки, како и за вечерни излегувања. Ако сте таму само една недела, веројатно нема да сакате да носите фустан секој ден.

5 долни панталони и здолништа

Шорцеви, мини, долги, спортски шорцеви... доволно е да земете 5 парчиња. Не мора секој ден да носите нешто што досега не сте го носеле на море, слободно носете ја истата комбинација или истото парче неколку дена.

5 обични маици

Кратки ракави, топови, сите оние маички кои вообичаено ги носите во секојдневниот живот. Ќе ги користите за различни пригоди и не ви требаат повеќе од 5. Запомнете дека имате фустани и топови за денови и навечер кога сакате да изгледате посредено.

3 фенси кошули

Ова се оние дополнителни кошули кои навистина не ги носите секој ден. Може да се користат за излегување, но и за одење до продавница ако така се чувствувате некој ден. 

Пижами

Една пижама е сѐ што ви треба за спиење!

3 костими за капење

Не ви треба цела колекција. Малку е претерано да се носи по еден костим за секој ден. Доволно ви е и еден, но ако навистина сакате да ги менувате, земете три.

2 парчиња облека за на плажа

Предимензионирана кошула, парео, различни марами за врзување околу телото... Тренди е да носите вакви работи кога одите на плажа, но не ви требаат ни милион парчиња вакви. Неколку различни се доволни за да ви дадат избор.

Долги панталони и долга кошула

Не заборавајте да спакувате долги панталони и долга маица бидејќи може да се случи некои вечери да бидат поладни. Изберете парчиња во неутрални бои за да се усогласат со сè друго што сте зеле.

4 пара чевли

Влечки или апостолки за на плажа, патики, рамни сандали и пар штикли. И тоа е тоа, сте опфатиле сѐ. Ако не сакате да носите штикли, набавете уште едни патики! Но, тешко дека ќе ви требаат повеќе од 4 пара, а чевлите заземаат многу простор. Не заборавајте да имате дополнителен пар чевли за носење на стапалата со кои патувате.

Пакувањето секогаш ни задава главоболки бидејќи не знаеме што да земеме, а тоа може да ви помогне да ја прилагодите оваа листа на вашата гардероба и да го олесниме пакувањето. Ќе имате доволно аутфити, можеби дури и премногу, и ништо нема да пропуштите.


Извор: teen385.dnevnik.hr

Објавена во: Совети // Boys and Girls

Можеби ќе ве интересира: