Љубовта победува сѐ: Приказна која ќе ве расплаче

Љубовта победува сѐ: Приказна која ќе ве расплаче

Објавена во: Совети // Семејство


Љубовната приказна на Лариса и Иан го обиколи светот и ја врати вербата во љубовта дури и на најразочараните.

Имено, овој пар бил во врска десет месеци и тогаш веќе размислувале за брак.

„Јас и Иан се запознавме на колеџ во 2005 година и имавме можност подобро да се запознаеме во следните десет месеци. Во тие месеци интензивно се дружевме“, ја започна својата љубовна приказна Лариса Марфи.

Сепак, Иан тогаш доживеа тешка сообраќајна несреќа во близина на Питсбург.

„Добивме повик дека имал сообраќајна несреќа. Не знаевме дали тоа се случи на пат кон работа или кога веќе стигнал таму, па дојдовме во Питсбург, а јас цел пат се молев во автомобилот да не му се оштети мозокот“, рече таа.

„Откако поминавме неколку часа во болница, дознавме дека сепак тоа е неговата глава и дека доживеал трауматична повреда на мозокот. Господ му го поштеди животот“, додаде Лариса.

Лариса потоа се пресели кај неговото семејство и учествуваше во секој чекор од закрепнувањето на Иан.

„Направив сè што е во моја моќ за да му го направам животот забавен. Излегуваме на состаноци и кога ќе погледнам наназад, ми беше чудно затоа што не можеше да зборува ниту да јаде сам, па изгледавме прилично чудно, но одлично се забавувавме и разговаравме со него цело време“, раскажува таа.

И покрај тешката ситуација, Лариса не изгуби надеж дека Иан ќе закрепне и дека ќе отплови со него до брачното пристаниште.

„Знам дека пред несреќата сериозно размислуваше за брак, дури бараше и прстен. Знам како размислуваше, па многу ми помогна кога веќе не можеше да зборува. Знаев дека ме сака и во која насока сака оваа врска да напредува, бидејќи нашата врска беше доста интензивна“, изјави тој.

„Решивме дека не можеме да го сметаме бракот како опција додека Иан не може да комуницира, но кога ќе може, тогаш можеме да се венчаме. Знаевме дека ќе биде поинаку, но сè додека Иан може да разговара со мене, бракот може да функционира. Така, кога Иан почна да комуницира со мене, таа можност се отвори и оттогаш го гледаме Иан како напредува“, рече таа.

Во меѓувреме, на таткото на Иан, кој постојано се залагаше за брак на неговиот син со Лариса, му е дијагностициран тумор на мозокот. За жал, не доживеа да ја види свадбата на Ино и Лариса.

Тие се венчаа на отворено опкружени со семејството и пријателите. Тие не можеа да го танцуваат првиот танц. Иако Лариса истакнува дека суштински се разликуваат од другите парови, вели дека можат да надминат се бидејќи се сакаат.

Фото:screenshot

Објавена во: Совети // Семејство

Можеби ќе ве интересира: