Мама ми рече дека мисли дека ќе умре, има само 45 килограми: Синот на Марина Туцаковиќ за влошената состојба на мајка му

Мама ми рече дека мисли дека ќе умре, има само 45 килограми: Синот на Марина Туцаковиќ за влошената состојба на мајка му

Објавена во: Живот // Живот

На текстописецот Марина Туцаковиќ и се влошила состојбата, а Милан Радуловиќ Лаќа, нејзиниот син, за српските медиуми, откри што всушност се случило во нивниот дом, и што му рекла неговата мајка пред да пристигне брзата помош.

- Дојде техничар и ѝ даде дексазон и аминофлин. Дише полесно, но сепак е лошо. Мајка ми беше многу болна со денови, го помина последниот процес на хемотерапија, кој го издржа многу лошо. Таа тежи околу 45 килограми. Нејзиното тело многу лошо толерира се што ѝ се случува. Последните неколку дена беа многу, многу лоши. Требаше да оди на зрачење, сепак, таа е премногу слаба за зрачење, чекаме што ќе се случи следно - изјави Лаќа.

- Денес се случи да има ненадејно задушување, буквално ми рече дека мисли дека ќе умре. Во тој момент, повикав брза помош, нашата медицинска сестра не можеше да дојде, потоа брзата помош ме упати до патронажната служба - рече тој и откри дека потоа ги презел работите во свои раце.

- Ги зедов работите во свои раце и во сета лудост и паника кога барав луѓе, напишав за тоа на Твитер за да реагирам што е можно поскоро за да не умре мајка ми - додава Лаќа.

Да потсетиме, вчера на Твитер, синот на Марина напиша дека на неговата мајка итно ѝ е потребна помош бидејќи има тешко задушување.

„ПОМОШ !!! Мајка ми има тешко гушење. Службата на терен може да пристигне само во 2 часот, што може да биде доцна. Не сака да оди во ковид одделение. Дали некој има број од експерти кои би можеле да ја видат што е можно поскоро. Во Белград сме, Врачар. Пишете во ДМ. Ви благодарам “, напиша Милан Лаќа Радуловиќ.

извор:blic.rs

Објавена во: Живот // Живот

Можеби ќе ве интересира: