Најмалата девојка на светот преживе и покрај сите прогнози: Го прослави својот 16-ти роденден и вака изгледа денес

Најмалата девојка на светот преживе и покрај сите прогнози: Го прослави својот 16-ти роденден и вака изгледа денес

Објавена во: Совети // Семејство

Најмалата девојка на светот слави роденден, на раѓање имала помалку од 1 килограм и вака изгледа денес на 16 години

Шарлот Гарсајд, родена во 2007 година, се стекна со слава како една од најмалите девојки во светот. При раѓањето имала помалку од еден килограм, а лекарите првично се сомневале во нејзините шанси да преживее. И покрај шансите, Шарлот покажа извонредна издржливост и го прослави својот 16-ти роденден оваа година.


Шарлот ги потсетува своите родители на порцеланска кукла или Палчица. Нејзината мајка еднаш рече: „Ни велат дека изгледа како порцеланска кукла, бебе во количка, а луѓето сè уште ја нарекуваат бебето Шарлот, што ме нервира, бидејќи таа повеќе не е бебе“.

При раѓањето, Шарлот тежела само 0,9 килограми. Таа пристигна еден месец порано од очекуваното и покрај нормалната бременост. Кога мајката на Шарлот била хоспитализирана, лекарите биле запрепастени, верувајќи дека таа е бремена само 24 недели, а не цели 36 недели.

Лекарите ги предупредиле родителите на Шарлот дека можеби нема да преживее долго по раѓањето. Сепак, Шарлот им пркоси на сите шанси, храбро борејќи се со својата болест.


Родителите на Шарлот поминале многу време обидувајќи се да откријат што ја прави различна и како можат да ѝ помогнат. Безброј тестови и редовни посети на болницата беа дел од нејзиниот живот, но таа се соочи со сѐ со извонредна смиреност. Нејзината мајка рече: „Но, сè што знаеме е дека Шарлот е навистина уникатна. Таа помина низ многу во толку краток живот“.

Без сигурни одговори, неизвесно е уште колку ќе живее Шарлот. Во меѓувреме, тие се задоволни со она што го имаат. „Ние едноставно уживаме во семејниот живот. Можеби е мала, но секој што некогаш ја запознал ќе ви каже дека има голема личност. „Од денот кога се роди, таа донесе нешто многу посебно во сите наши животи“, вели нејзината мајка.

Подоцна се открива дека Шарлот страда од исклучително ретко генетско нарушување. Нејзините родители носат исклучително редок ген, кој го наследила нивната најмлада ќерка. Нивните други деца се во добра здравствена состојба.


Примордијалното џуџестство вклучува збир на вродени аномалии утврдени со генетика. Покрај намалената висина забележана кај пациентите, се карактеризира со посебни карактеристики на лицето како што се мали уши или истакнат нос, невообичаено мал череп и ретка коса на главата.

Извештаите покажуваат дека има околу 100 луѓе во САД и Канада кои страдаат од оваа состојба.

Поединците погодени од оваа состојба обично растат до максимална висина од 100 сантиметри. Состојбата е поврзана и со неколку други болести, што резултира со тоа што само неколку пациенти достигнуваат тинејџерски години.

Сеќавајќи се на првите денови по раѓањето на нивната ќерка, родителите на Шарлот ги опишуваат како исклучително предизвикувачки, исполнети со постојан страв за нејзиниот живот. Нивната ќерка била толку нежна што не можеле ниту да ја земат.

Откако ја напуштиле болницата, лекарите ги предупредиле родителите на Шарлот дека нивното бебе можеби нема да го преживее нејзиниот прв роденден. За среќа, таа им пркоси на шансите и оваа година наполни 16 години. И покрај нејзината состојба, Шарлот е одлична на училиште, ужива во дружењето со своите врсници и е исклучително популарна. Нејзините родители ја опишуваат како енергична и дека „не може да седи мирна“.

При раѓањето, Шарлот беше неверојатно необична. „Реков дека изгледа како одерен зајак“, рекла нејзината мајка. Таа имаше мала розова капа на себе и беше завиткана во фолија до вратот“.

Шарлот води најнормален живот. Се занимава со семејни активности, оди на патувања, јавање и посетува училиште.

„Таа е многу љубопитна“, рекла нејзината мајка. „Секако дека бев загрижена дека другите деца ќе ја повредат, но таа има свој учител кој навистина добро се грижи за неа и не е толку кревка како што мислите.

Наспроти сите шанси, нејзината мајка има големи надежи за иднината. „Има многу непознати, но Шарлот има начин да ве изненади кога најмалку очекувате. „Не знаевме дека ќе живее и оволку долго“, рече таа.

„Не знаевме дали таа ќе може да комуницира со луѓето, а имаше моменти кога мислевме дека може да ја изгубиме. Но, таа продолжува да напредува и едвај чекам да видам што ќе донесе следната година“, заклучува нејзината мајка.

извор: stil.kurir.rs

Објавена во: Совети // Семејство

Можеби ќе ве интересира: