Некогаш на неговите изведби плачеше цел балкан, а денес мие садови за да преживее: Ви текнува ли на Марко Бошњак? Еве каде е денес!

Некогаш на неговите изведби плачеше цел балкан, а денес мие садови за да преживее: Ви текнува ли на Марко Бошњак? Еве каде е денес!

Објавена во: Stars // Музика

Марко Бошњак на само единаесет години речиси без мака испеа многу тешки напорни песни на детското музичко шоу „Пинкови ѕвездички“ каде го освои првото место, а жирито во состав Јелена Томашевиќ, Гоца Тржан, Милан Станковиќ, Леонтина Вукомановиќ и Хари Варешановиќ не престануваше да плаче кога ја изведуваше песната „Што те нема“ од Јадранка Стојаковиќ.

Инаку, тој до неодамна студираше во Берлин, а потоа преку ноќ одлучи да се врати во Загреб.

Како што вели, станувањето е тешко бидејќи до доцна работи како асистент во ресторан за брза храна во Загреб на Чрномерац. Работи на каса и мие садови кога е потребно за да преживее.

- Се разбудив една сабота и си помислив 'Зошто сум овде'? Купив карта и во вторникот веќе дојдов во Загреб и реков „Одам на работа“. Одлуките ги носам импулсивно, па решив и да одам да живеам во Германија. Тоа не е храброст, тоа е нормално за нас младите, треба да се слушаме и да го следиме својот пат. Имам и црни денови, но ќе бидам добро - рекол Марко, пренесува Index.hr.

Тој ги откри своите планови за во иднина.

- Моите планови се да бидам среќен и исполнет и до крајот на годината да издадам албум. Се надевам дека летото ќе имам ангажмани, повикајте ме да настапам за да можам да се откажам од работата во брзата храна и да живеам од музика - изјави Марко.

Откако победи во 2016 година, не се појавуваше толку често во јавноста, но воодушеви кога се појави на фестивалот „Дора“ во 2022 година. Потоа го зазеде второто место под првопласираната Миа Димшиќ.


Фото:markobosnjak/instagram

Објавена во: Stars // Музика

Можеби ќе ве интересира: