Никогаш не сум била на море: Малата Дара повторно ги растажи сите - по враќањето од Црна Гора ја откри својата голема желба

Никогаш не сум била на море: Малата Дара повторно ги растажи сите - по враќањето од Црна Гора ја откри својата голема желба

Објавена во: Совети // Семејство

Малата Билјана Чекиќ ги освои срцата на публиката со главната улога во филмот „Дара од Јасеновац“, за која не престанува да се зборува.

Ја расплака Србија со потресните сцени од усташкиот табор, а по прикажувањето на филмот, интересот за Билјана не престана.

Покрај тоа што доби многубројни пофалби, многумина се понудија да и помогнат, и во однос на глумата и животот.

Пред два дена ја посети Соборниот храм Христово воскресение во Подгорица и му оддаде почит на гробот на блажениот митрополит Амфилохије, а сега откри дека никогаш не била на море и дека тоа е првпат да ја посети Црна Гора.

„Супер сум. Црна Гора е убава и сите убаво не пречекаа, беше навистина убаво. Имам голема желба да одам на море. Никогаш не сум била на море, бевме покрај море, но не пливаме поради времето. Бевме во Будва и таа е прекрасна. Се надевам дека ќе одам на море оваа година“ - започна Билјана.

На прашањето дали многумина сега ја нарекуваат Дара, а не по име, таа одговори:

„Повеќе ме викаат Дара повеќе од Билјана. Го прифатив тоа ново име. Сè е нереално и сè уште не разбирам што се случува“ - вели девојчето откривајќи како изгледа нејзиниот живот по снимањето.

„Одам на училиште, си играм, одам кај моите пријатели. Сосема обичен живот. Брат ми и сестра ми се горди на мене, сите реакции се позитивни. Добивам честитки и им сум многу благодарна на сите.“

Таа исто така откри дека добила стипендија за школување и истакнува дека е многу благодарна за тоа.

„Така е, добив стипендија за да одам на училиште. Јас сум многу благодарен на сите за она што го направија за мене, не знам како да издвојам нешто затоа што сите беа тука за мене. Таа стипендија многу ми значи. Благодарна сум до небо.“

Билјана откри дека уште пред снимањето на филмот за Јасеновац, таа ги знаела деталите од логорот, но дека не и кажувале за болните сцени.

„Учевме во училиште во Јасеновац, и моето семејство ми кажа. Мојата прабаба била таму, а и некои други поблиски роднини. Не знаев сè за Јасеновац, не знаев за најлошото, како ги мачеле и  убивале луѓето, но и децата. По филмот почнавме да зборуваме повеќе за тоа. Страшно е. Беше толку тешко за мене, но знаеш дека порано се случувало и нормално е дека ќе те полазат морници“ - заклучи таа во „Јутро“ на Прва телевизија.


Објавена во: Совети // Семејство

Можеби ќе ве интересира: