Очајнички штедев пари, јадев леб и јогурт: Лепа Брена проговори за своите почетоци

Очајнички штедев пари, јадев леб и јогурт: Лепа Брена проговори за своите почетоци

Објавена во: Живот // Живот

Со што се соочила Брена во минатото?

Пејачката Лепа Брена е една од најголемите музички sвезди на Балканот. Таа трае на јавната сцена повеќе од четири децении, а неговата популарност не згаснува ниту денес, па затоа е сè уште на самиот врв на домашната сцена.

Лепа Брена била многу сиромашна како дете, но нејзината кариера тргнака во нагорен пат од 1980 година, а сега пејачката живее како во вистинска бајка. Имено, таа со својата група „Слатки грех“ ја изведе песната „Чачак, Чачак“ и се појави во филмот „Тесна кожа“ кога се здоби со голема популарност.

Во една прилика, пејачката погледна назад во своите тинејџерски денови и откри низ што поминала за да ја достигне популарноста што ја има денес.

„Буквално бев гладна кога отидов во Белград да студирам туризам и таму поминав шест месеци. Се сеќавам како очајно заштедував пари за да можам да одам на екскурзија во Купаре кај Дубровник. Јадев леб и јогурт, па ако сакав благо, земав малку шеќер“ - изјави Лепа Брена за „Вечерњи.хр“ во 2014 година, и откри како решила од корен да го смени животот.

„Еден ден бев тотално накисната и стоев на автобуската станица, гладна и бедна, а мало куче ме стискаше пред нозете. Се тресевме од студ, небото беше прободено од гром и се чинеше дека го осветлува мојот мозок. Си реков: „Немам пари за книги или храна, од денес го земам животот во свои раце“. Се вратив во Брчко и го запознав бендот со кој подоцна настапив и им реков: „Вашата пејачка е одличен, но јас сум подобра“, ги крена очилата Саша Поповиќ и тоа беше тоа“ - објасни Лепа Брена и истакна дека богатството и големите куќи не го прават човек среќен.


Објавена во: Живот // Живот

Можеби ќе ве интересира: