Осум годишниот Габриел го спасил својот пријателот Леон од давење: Возрасните воопшто не реагирале

Осум годишниот Габриел го спасил својот пријателот Леон од давење: Возрасните воопшто не реагирале

Објавена во: Совети // Другарство


Неодамна во последен момент беше избегната трагедија на базените во Сисак, а сето тоа благодарение на осумгодишниот Габриел Братим, кој беше единствениот што забележа дека неговиот шестгодишен пријател Леон се дави во базен.

За жал, никој од возрасните не забележал дека детето лебди под вода. Животот му го спасил осумгодишно дете кое го фатило, го однело и го изнело од базенот ризикувајќи го сопствениот живот. Додека го извлекувал, од тежината повторно паднал во базенот и осумгодишното дете без помош успеало повторно да го извлече.

Претставници на медиумите разговарале со Габриел, кој на училиште го нарекувале суперхерој затоа што го спасил својот другар. Тој рече дека околу неговиот пријател Леон имало многу возрасни луѓе, а таму биле и неговите родители, но дека на почетокот не реагирале бидејќи мислеле дека Леон си игра.

Габриел, кога сфатил дека другарот му се дави, притрчал кон него и го извлекол од водата, по што на помош дошле и останатите. Била повикана и брза помош, а момчето конечно било спасено.

„Мојот пријател се удави. Изгледаше ужасно. Прво го викав, но тој не ме слушна. Го видел и еден од постарите, но мислел дека си игра. Имаше многу луѓе, главно возрасни. Бев во негова близина и го видов како се дави. Тој е многу мал, има само шест години и уште оди во градинка. И тогаш дојдов и го извадив од водата. Го виделе и неговите родители кои помислиле дека си игра, но кога виделе дека го извадив од вода и дека кашла и плаче веднаш притрчаа за помош. Нормално се дружиме и сакам да поминувам време со него.

Се чувствував ужасно кога сфатив дека се дави. Бев среќен кога го извадив од вода. Мајка ми мѝ рече дека е горда на мене. На училиште ми аплаудираа и ми рекоа браво. Наставникот ми рече дека сум суперхерој“, изјави Габриел.

Фото:Screenshot

Објавена во: Совети // Другарство

Можеби ќе ве интересира: