Откриено зошто Матеј трчал и го запрел таксистот во ноќта на исчезнувањето: Еве што другарите ѝ раскажале на полицијата

Откриено зошто Матеј трчал и го запрел таксистот во ноќта на исчезнувањето: Еве што другарите ѝ раскажале на полицијата

Објавена во: Живот // Живот

Матеј Периш (27) од Сплит, кој исчезна на 31 декември 2021 година во Белград откако го напушти клубот Готик, најверојатно се обидел да запре такси за наводно да го префрли во изнајмениот стан, на улицата Жоржа Клемансоа, каде што се упати да земе нешто.

Се шпекулира дали се работи за пари или за нешто друго. Овој заклучок може да се извлече врз основа на тоа што неговите пријатели им го кажале на истражните органи, но и пријателите во Хрватска. Иако изнајмениот стан бил недалеку, на само неколку километри, младиот сплитќанец не го познава Белград, па наводно му било тешко да се снајде, и затоа најлесно му било со помош да стигне до станот со такси.

– Матеј планирал да се врати во „Готик“ клуб, бидејќи јакната му останала таму – наведува соговорникот на Новости, кој е во контакт со младите луѓе кои дошле во српската престолнина со Периш на новогодишната ноќ.

- Неговото заминување од клубот уследи по нарачувањето и плаќањето на сметките за две шишиња виски, за што настанало мало недоразбирање. Наводно, Париш и неговото друштво нарачале едно, а им биле доставени две шишиња кои морале да ги платат.

Ова е дел од можното сценарио зошто Периш ноќта на 31 декември, нешто пред 1.43 часот го напуштил клубот и се упатил кон улицата Караѓорѓева, каде се обидел да запре такси. Таксистот подоцна изјавил дека не може да го прими бидејќи одел на закажано возење. Матеј потоа трчал малку, па малку одел, помина покрај Травничка, а потоа влезе во Улица браќе Крсмановиќ. Камерата која потоа го „улови“ е онаа во ресторанот „Саванова“, на шеталиштето кон Белград на вода во 1.52 часот.

-Се гледа дека лицето за кое се сомневаме дека е Матеј се спуштило по скалите до реката. Сето ова се совпаѓа со анализата на базните станици на мобилните телефони, кои го фатија сигналот на телефонот на Периш. Симптоматично е што сигналот на неговиот телефон го земаат базните станици на тоа место, а додека се гледа дека некој или нешто носи Сава - наведува извор близок до истрагата.

Не е јасно дали некој плива или го носи водата.


фото:

принтскрин

Објавена во: Живот // Живот

Можеби ќе ве интересира: