По ова никогаш нема да помислиш на црна: Која боја на маскара одговара на твојата боја на очи?

По ова никогаш нема да помислиш на црна: Која боја на маскара одговара на твојата боја на очи?

Објавена во: Мода // Moj стил

Маскарите во боја може да бидат топ!

Освен сенките кои можеш да ги комбинираш со бојата на очите, истото можеш да го направиш и со маскарата. Сите сме навикнати на црната, па така најчесто ја користиме, но сепак можеш да си поиграш и со другите бои.

Токму една од тие бои, најверојатно би била идеална за твојата боја на очи, па затоа време е да собереш храброст и да воведеш некој промена во твојата рутина, кога е шминкањето во шрање.

# Зелени очи

На зелени очи најдобро одговара виолетовата маскара. Што се однесува до нијансите, можеш да одбереш која сакаш, бидејќи сите ќе изгледаат спектакуларно, а некои брендови имаат повеќе нијанси од оваа боја, па може да ти биде и потешко да избереш една.

# Кафени очи

На кафени очи најмногу одговараат темните бои - како црната, кафената, сината или дури темно црвената, бродо боја. Иако сигурно не ставаш маскарта во таа боја, сигурно одлично би ти одговарала, бидејќи таа е идеална за кафени очи. ОСвен овие, можеш да се обидеш и со зелената, бидејќи и зелената одговара на кафената.

# Сини очи

На сините очи, како и на кафените, можеш да ги ставиш скоро сите бои и нема да погрешиш. Но, на сините очи посебно се истакнува розовата маскара, исто како и виолетовата, па дури и кафената. Освен нив, можеш да најдеш и маскара во сина боја, која ќе биде што послична со твојата нијанса на очи и со која ќе добиеш предобар ефект.

# Сиви очи

На сивата боја на очи потребна е некоја силна и впечатлива боја на маскара, а тоа е сината. Со сината боја на маскара не можеш да погрешиш на сива боја на очи, а сигурно ќе изгледа предобро, особено бидејќи сивата боја е навистина ретка, која многу мал број на луѓе ја имаат.

фото: Принтскрин / Инстаграм

Објавена во: Мода // Moj стил

Можеби ќе ве интересира: