Првите песни кои ги отпеав се од Витни Хјустон и Аба: Интервју со талентирата Ана Петановска

Првите песни кои ги отпеав се од Витни Хјустон и Аба: Интервју со талентирата Ана Петановска

Објавена во: Музика, Интервјуа

Кога ќе кажеме Ана Петановска можеби нема да ви значи ништо, но кога ќе ви кажеме дека таа е девојката која ја освои публиката на овогодинешниот Василичарски концерт сигурно ќе се сетите за кој станува збор. Оваа 17 – годишна девојка, која е средношколка во Гимназиајта „Јосип Броз – Тито“ во Скопје е буквално откритие на годината.

Каде и да се појави плени со својот глас, а веќе полека, но сигурно почнува да чекори на музичкото небо. За Хаштаг открива од колку години започнала да пее, но исто така посочи и од кој го има наследено талентот за пеење.

На колку години го откри твојот талент за пеење и кој беше првиот кој го препозна истиот?

Од 5 - 6 години почнав многу да ја препознавам и да ја сакам музика генерално, а и последователно на таа возраст почнав и да пеам. Моите родители беа оние кои го препознаа мојот талент, а понатаму наставниците во моето основно училиште.

Се сеќаваш ли која беше првата песна која ја испеа?

Најпрвите песни се „I will always love you“ од Витни Хјустон и „Dancing Queen“ од Аба. Две се, бидејќи не можам да се сетам која од нив беше прва, но со сигурност, моето пеење почна со овие две песни.

Од кој го имаш наследено талентот за пеење? Има ли некој друг музичар во твоето семејство?

Мојот татко се заминавал со музика во текот на своите средношколски денови и навистина ја сака музиката. Тој свири гитара и пее и можеби од него е мојот талент, но би споменала дека и мојот брат истовремено е нескромно навистина одличен гитарист, благодарение на кој додека растев имав можност да слушам многу различна и разновидна музика. На моја голема среќа, благодарение на нив, имам услови за музиката да ми е блиска.


# Кој е твој идол кога е музиката во прашање?

Не би можела да издвојам конкретно некој од сите, бидејќи имам навистина многу идоли од различни аспекти, но Витни Хјустон е еден од моите најголеми идоли од аспект на пеењето.

Многу твои врснички својот талент решија да го претстават на некое од регионалните и домашните музички шоуа. Размислуваш ли да се пријавиш на некое такво?

Сум размислувала, но до сега не сум одлучила за настани од таков тип.

Во јануари имаше можност да пееш на Василичарскиот концерт, рамо до рамо со познати музички имиња од земјата, а на истиот тој концерт ги освои симпатиите на публиката и многу денови по истиот сите зборуваа за твојот настап. Какви впечатоци носиш од таму?

Настанот, пејачите и музичарите, публиката, атмосферата, буквално целиот распоред на концертот беше нешто магично за мене. Прекрасно беше чувството да се добие признание од такви имиња, секако и од публиката. Неверојатно беше да се настапува на таква сцена, и целиот пакет активности поврзани со концертот (подготовки и проби со оркестарот, облека, шминка, подготвувањето на песните) ме исполнија со возбуда, ентузијазам, но и најважно признание кон себе дека дефинитивно музиката е она со кое сакам да работам. Особено како за некој што првпат се соочува со ваква сцена, неповторливо навистина.

Кој музички жанр е најблизок до она што сакаш ти да го пееш?

Нешто во кое се пронаоѓам е стилот на песни од Арета Френклин, Витни Хјустон, Ета Џејмс и сл. но истовремено ја обожавам енергијата на рокот и progressive жанрот. Се пронаоѓам доста и во RnB, jazz, blues и модерниот поп.


Имаш ли некоја пејачка или пејач со кој би сакала некогаш да снимиш дует?

Со многу музичари би сакала да снимам дует, вклучувајќи пејачи и пејачки од тука и од странство.

Пред неколку дена имаше можност и да настапиш пред српската пејачка Сара Јовановиќ и пред неа да отпееш нејзина песна. Имаше ли трема пред овој настап? Што ти кажа таа за истиот?

Тоа беше ептен возбудливо и навистина ново искуство за мене. Искрено, бев многу позитивно возбудена бидејќи настапував пред Сара и Дуња. Бендот беше многу подготвен и искусен и гостинките и организаторите ја затоплија и направија атмосферата многу опуштена и пријатна. Сара беше прекрасна и многу фина и имаше преубави зборови. Беше многу радосна кога ја пеевме нејзината песна, и дури и кажа дека сум и една од омилените пејачки, што ме направи пресреќна.

Каде се гледаш за 10 години?

Се гледам како сѐ уште се радувам на кафето и музиката, исто како и сега, амбицијата и ентузијазмот се доста големи, уживам во пеењето и со надеж, турнеја со настапи на големи сцени.

Кој хаштаг го користиш најчесто?

Еднакво ги користам #goodvibes и #coffee.

И.Мисајловска

Објавена во: Музика, Интервјуа

Можеби ќе ве интересира: