Samsung ја претстави серијата на паметни телефони Galaxy S23 за врвно искуство на денешницата

Samsung ја претстави серијата на паметни телефони Galaxy S23 за врвно искуство на денешницата

Објавена во: После „Школо“ // PR

Компанијата Samsung Electronics ги претстави моделите Galaxy S23 Ultra, Galaxy S23+ и Galaxy S23, а со тоа и новата ера на супериорно искуство на користење на Samsung Galaxy телефоните. Познатата камера Samsung Galaxy им дава на корисниците поголема слобода да ја истражуваат сопствената креативност, како што е снимање на видеасо Nightography, со трансформативен кино квалитет благодарение на АI технологијата. „Snapdragon® 8 Gen 2 Mobile Platform for Galaxy devices“ нуди супериорно искуство, вклучувајќи револуционерна AI технологија, искуство за мобилни игри од следната генерација и моќна поддршка за игри со најбрзата графика во светот. Кај Galaxy S23 Ultra, вграденото S Pen, кое многу лојални корисници на Samsung Galaxy го знаат и го сакаат, нуди повеќе опции за продуктивност, пишување белешки, хоби и друго. Сите иновации за поставување стандард во серијата Galaxy S23 се спакувани во атрактивен дизајн кој дополнително ја зајакнува посветеноста на Samsung за одржливост со повеќе рециклирани материјали од кој било паметен телефон Samsung Galaxy досега.

„Највлијателната технологија се мери не само според тоа што им овозможува на луѓето денес, туку и како придонесува за подобра иднина“, изјави Т.М. Рох, претседател и директор на одделението за мобилно искуство во Samsung Electronics. „Целата серија Galaxy S23 поставува нови стандарди кога станува збор за сигурни премиум искуства со паметни телефони. Нашата мисија е да ги редефинираме максималните перформанси со комбинирање на моќта, трајните иновации и одржливоста.“

Камера со најмногу мегапиксели и бројни креативни контролни функции - и дење и ноќе

Galaxy S23 Ultra им овозможува на сите корисници да снимаат феноменални видео содржини. Истиот го нуди најнапредниот систем на камера за Samsung Galaxy, прилагоден речиси на сите услови на осветлување и дизајниран да доловува неверојатни детали. Подобрените можности за ноќна слика го трансформираат начинот на кој серијата Galaxy S ги оптимизира фото и видео снимките во широк опсег на условитево опкружувањето. Од снимање на вашата омилена песна на концерт до фотографирање селфи или групна фотографија со пријателите на вечера - корисниците можат да добијат поостри фотографии и видеа. Визуелниот шум што обично ги намалува фотографиите со слаба осветленост се коригира со нов алгоритам за процесирање сигнал (ISP) базиран на AI кој ги подобрува деталите на сликата и тонот на бојата.

Како прв меѓу телефоните на Samsung Galaxy, Galaxy S23 Ultra може да се пофали со нов 200MP адаптивен сензор за пиксели кој снима важни моменти со неверојатна прецизност. Користи поврзување со пиксели за да поддржува повеќе нивоа на обработка со висока резолуција истовремено. Со оглед на тоа дека  селфи камерите се поважни од кога било за начинот на кој комуницираме денес, серијата Galaxy S23 воведува брз автоматски фокус и нашата прва Super HDR селфи камера со скок од 30 до 60 фрејмови во секунда за забележително подобри сликање и снимање на лицето од напред.

За корисниците кои сакаат целосна креативна контрола и прилагодување, серијата Galaxy S нуди низа алатки за извонредно фотографско искуство. Апликацијата Expert RAW, достапна екслузивно на уредите Samsung Galaxy, овозможува фотографирање во DSLR стил и обработка на RAW и JPEG - без потреба од гломазна опрема за камера. Корисниците можат да експериментираат и да создаваат уметнички фотографии преку multiple exposures функциите или да направат јасна слика на Млечниот Пат со поставките за Astrophoto од апликацијата Samsung Camera или Expert RAW. Дополнително, новите можности за зумирање на апликацијата Camera Controller за серијата часовници Galaxy Watch5 им овозможуваат на корисниците да снимаат совршено врамени снимки директно од нивниот зглоб.

Дополнителни подобрувања на камерата вклучуваат:

• При слаба осветленост или во ситуации кои инаку би создале заматување, снимката е стабилна со агли со двоен оптички стабилизатор на слика (OIS) во сите правци кај Galaxy S23 Ultra.

• Видео материјалот има кино квалитет со подобрено 8K видео со 30 фрејмови во секунда со поширок агол.

• Напредниот object-based AI   го анализира секој детал во кадарот, дури и ситните црти на лицето, како што се косата и очите, за внимателно да ги долови динамичките карактеристики на една личност.

• За дополнително подобрено видео искуство, новата функција за снимање аудио 360°[на слушалките Galaxy Buds2 Pro создава повеќедимензионален звук.

Кај моделите Galaxy S23+ и Galaxy S23, познатата камера Samsung Galaxy добива и подобрен изглед. Контурната рамка е отстранета, означувајќи нова ера во основниот дизајн на Galaxy што ја карактеризира целата серија.

Супериорните перформанси го отвораат патот кон иднината на мобилните игри

И за креаторите и за гејмерите, желбата да се поместат границите и постојано повторно да се измислуваат нови можности бара технологија што ги надминува очекувањата. Samsung и Qualcomm заедно го оптимизираат искуството на Samsung Galaxy со најновата мобилна платформа за Galaxy уредите „Snapdragon 8 Gen 2 “, најмоќната и ефикасна платформа досега кај паметните телефони Samsung Galaxy со најбрзите карактеристики до сега. Исто така, кај Galaxy S23 Ultra, батеријата од 5000 mAh напојува поголема камера од Galaxy S22 Ultra без да ја зголеми големината на уредот.

Новодизајнираната архитектура на микро процесорот ги зголемува можностите за обработка на серијата Galaxy S23 за околу 30% во споредба со серијата Galaxy S22. Снимањето неверојатни фотографии при слаба осветленост бара трилиони пресметки во секунда, така што високата ефикасна NPU архитектура на Samsung Galaxy е оптимизирана за 49% за да се балансираат перформансите и моќта додека се користи алгоритам за вештачка интелигенција, помагајќи им на корисниците да снимаат епски фотографии и видеа. Едно од најважните подобрувања во серијата Galaxy S23 е оптимизираниот графички процесор, кој е приближно 41% побрз во споредба со серијата Galaxy 22 и специјално дизајниран за напредни корисници.

Гледајќи напред кон иднината на врвниот дигитален реализам, Galaxy S23 Ultra е подготвен да поддржува следење зраци во реално време кога станува збор за мејнстрим мобилни игри. Корисниците ќе можат да гледаат значително пореални сцени, благодарение на технологијата која го симулира и следи секој зрак светлина. Исто така, комората за пареа за ладење на Samsung Galaxy сега е поголема и на секој модел од серијата Galaxy S23, гарантира дека гејмерскиот маратон е непрекинат.Заедно со целата оваа моќ доаѓа и широк екран од 6,8 инчи со заоблени рабови на Galaxy S23 Ultra со намалена кривина за поголема и порамна површина за најдобро визуелно искуство на паметен телефон Samsung Galaxy. Уникатната функција Samsung Galaxy Enhanced Comfort им овозможува на корисниците да ги приспособат тоновите на боите и нивоата на контраст за да го намалат напрегањето на очите пред екранот во ноќни услови. Функцијата за засилување на сликата сега се прилагодува на три нивоа на осветленост наместо на две наспроти силната светлина и отсјајот на дневна светлина.

Дизајниран имајќи ја предвид планетата

Серијата Galaxy S23 ја подигнува лентата за врвна технологија која ги збогатува животите на луѓето и придонесува за поздрава планета. Уште од серијата Galaxy S22, Samsung Galaxy ја зголеми употребата на рециклирани материјали од шест внатрешни компоненти во Galaxy S22 Ultra на 12 внатрешни и надворешни компоненти во Galaxy S23 Ultra. Серијата Galaxy S23, исто така, содржи повеќе рециклирани материјали од кој било друг паметен телефон Galaxy, вклучувајќи рециклиран алуминиум, стакло и рециклирана пластика добиени од фрлени рибарски мрежи, ПЕТ шишиња и водени балони.

Новата серија S е прва со Corning® Gorilla® Glass Victus® 2 има поголема издржливост за долготрајна употреба, која содржи во просек 22 проценти рециклирана содржина генерирана во производството. Дополнително, секој паметен телефон Galaxy S23 доаѓа во редизајнирана кутија за пакување направена од 100% рециклирана хартија.

Со серијата Galaxy S23, Samsung работи понапорно за да го минимизира негативното влијание врз животната средина, без да прави компромиси за квалитетот и естетиката. Серијата Galaxy S23 има UL ECOLOGO® сертификат, што значи дека производот е сертифициран за намалено влијание врз животната средина.

За корисниците кои сакаат да го продолжат животниот век на својот уред, премиум искуството на серијата Galaxy S23 може да се одржува во текот на годините со четири генерации на ажурирања на оперативниот систем и пет години безбедносни ажурирања.

Практичната безбедност и приватност овозможуваат транспарентно искуство без компромиси

Искуството за безбедност и приватност се основата на серијата Galaxy S23. Секој паметен телефон доаѓа со целосна заштита на Samsung Knox, која има добиено повеќе државни и индустриски сертификати од кој било друг мобилен уред, платформа или решение на пазарот. Контролната табла за безбедност и приватност на уредите Samsung Galaxy им дава на корисниците целосна видливост за тоа кој има пристап до нивните податоци и како тие се користат. Брзо и лесно проверете дали личните податоци се загрозени со пристап до едноставни совети за промена на поставките за побезбедно искуство. Корисниците исто така можат да одлучат точно кои апликации и програми имаат пристап до нивните податоци и како може да се користат.

За дополнително ниво на безбедност, Knox Vault, првпат претставен во серијата Galaxy S21, ги штити информациите за серијата Galaxy S23 со тоа што ги изолира од остатокот од уредот, вклучувајќи го и ОС, за дополнителна заштита.

Повеќе слобода и флексибилност за поврзан начин на живот

Поврзаните искуства на секој модел од серијата Samsung Galaxy S обезбедуваат дополнителни придобивки. Samsung Multi Control сега е проширен на Galaxy S23 Ultra, Galaxy S23+ и Galaxy S23 за врвна флексибилност помеѓу уредите. Покрај тоа, подобрената функционалност на текстот го олеснува копирањето и залепувањето на текст, како што е URL-то, од еден уред на друг за да продолжи активноста на другиот уред. На Galaxy S23 Ultra, Google Meet поврзан со Samsung Notes и вграденото S Pen сега дополнително ја подобрува соработката за време на видео повиците. Со споделувањето во живо на Google Meet, учесниците можат истовремено да уредуваат документ на секој од нивните уреди со Android наместо да гледаат на споделен екран.


Достапност и цена

Почнувајќи од 17 февруари 2023 година, Galaxy S23 Ultra, Galaxy S23+ и Galaxy S23 ќе бидат достапни од операторите и трговците на мало, како и на Samsung.com. Серијата Galaxy S23 доаѓа во четири нијанси инспирирани од природата: фантомско црна, крем, зелена и лаванда.

Galaxy S23 Ultra ќе се продава во Северна Македонија по препорачана малопродажна цена од 83.999 ден, Galaxy S23 + по препорачана малопродажна цена од 71.999 ден  и Galaxy S23 по 56.999 ден.

Нарачајте пред сите

Со купување на уред од серијата Galaxy S23, добивате и модел X2 со двојно повеќе мемориски простор* за цената на основната варијанта и заштедете. Промоцијата трае од 2.2. до 9.2 2023 годинаили додека траат залихите.

Напомена: *Се однесува на:Galaxy S23 8/256 GB по цената за 8/128 GB, Galaxy S23+ 8/512 GB по цената за 8/256 GB, Galaxy S23 Ultra 12/512 GB по цената за 8/256 GB.

Не вклучува модел од 1 TB.

За повеќе информации за Galaxy S23 серијата посетете ја:www.samsung.com/mk/offer/preorder-galaxy-s23

За Samsung Electronics Co., Ltd.

Samsung го инспирира светот и ја обликува иднината со трансформативни идеи и технологии. Компанијата го редефинира светот на телевизори, паметни телефони, уреди за носење, таблети, дигитални уреди, мрежни системи и меморија, LSI системи, кастинг и LED решенија. За најновите вести, посетете ја прес-салата на Samsung на http://news.samsung.com.


ПР објава

Објавена во: После „Школо“ // PR

Можеби ќе ве интересира: