Се огласи мајка на девојка која синоќа била на забавата: На видеото се гледаат стотици тинејџери со неограничен алкохол

Се огласи мајка на девојка која синоќа била на забавата: На видеото се гледаат стотици тинејџери со неограничен алкохол

фото:Freepik

Информацијата дека по синоќешната забава на Ада Циганлија во Србија, 16 малолетни лица завршиле на Воено-медицинската академија во несвесна состојба, ја разбранува јавноста и отвори многу теми, особено ако се знае дека имало повеќе од 1.000 млади луѓе на возраст од 16 до 20 години на забавата.

Наводно биле приведени менаџерот и келнерите на клубот во кој се одржувала забавата. Отпрвин се сомневаа дека станува збор за некакво организирано труење и дека на младите им се дало нешто да пијат затоа што сите имаа многу слични симптоми.

Нешто подоцна, сепак, беше утврдено дека тие едноставно се труеле со алкохол, бидејќи според првите информации билетот за влез на забавата чинел 10 евра со неограничени пијалоци.

Еден од организаторите на прославата на матурата рече дека родителите изнајмиле сепариња за децата со по три шишиња вотка, кои чинат 45.000 денари.

- Татко ми се јави и замоли да изнајми сепаре за неговата ќерка, објаснувајќи ми дека сака да ужива во вториот или третиот ден од прославата на матурата, тој знаеше дека алкохолот оди со сепарињата и тоа не му претставуваше проблем - објасниува извор за српски медиум, инсистирајќи на анонимност.

Оваа забава беше позната најмалку 3 недели, децата се подготвуваа да го прослават крајот на учебната година.

Мајка на средношколка, која синоќа беше на забава на Ада Циганлија, од каде 16 малолетни лица беа примени на токсикологија изјави за Телеграф.рс дека децата веројатно само претерале со алкохолот.

Мајката на средношколката (име и презиме познато на редакцијата, како и името на училиштето во кое оди), вели дека оваа забава била позната најмалку 3 недели, и дека сè било во приватна организација.

Како што ѝ рекла нејзината ќерка, која завршила прва година во средно училиште, сè било организирано поради крајот на учебната година.

- Децата навистина со нетрпение го очекуваа тоа и беа воодушевени. И таа беше малку болна кога се врати дома, но ништо страшно. Вели дека испила една вотка, но со оглед на возбудата, фактот дека лошо јадела преку ден и пеколната горештина, разбирам - раскажува оваа мајка за Телеграф.рс. Таа вели дека не е точно дека пијалакот бил неограничен .

- 1.300динари (650денари) беше влезниот билет и плативме посебна резервација за сепаре, околу 2.000 динари. Пијалоците не беа неограничени, само кока-кола, гуарана, боровинки, вотка, виски беа на масата на сепарето- наведува таа.

-Се опијаниле затоа што немаат мера“, вели таа.

Видео:

извор:telegraf.rs/informer.rs

Можеби ќе ве интересира: