Се разведува познатата југословенска принцеза: Крај на љубовната приказна на грчкиот принц Николаос и Татјана по 14 години брак

Се разведува познатата југословенска принцеза: Крај на љубовната приказна на грчкиот принц Николаос и Татјана по 14 години брак

Објавена во: Совети // Семејство

Кралскиот пар беше во брак 14 години...

Принцот Николаос од Грција и принцезата Татјана од Грција објавија дека се разведуваат по 14 години брак. Оваа неочекувана, тажна вест ја соопшти грчкото кралско семејство на 19 април.

- Принцот Николаос и принцезата Татјана решија да стават крај на бракот по четиринаесет години заеднички живот. Ја разбираат тежината на оваа одлука, се трудат да ја зачуваат почитта што го имаат еден кон друг, но и љубовта со која живееле сите овие години - се наведува во соопштението.

- Истите вредности на почит и разбирање ќе ја формираат основата на нивната врска во иднина, ќе негуваат длабоко и искрено пријателство. Тие ќе продолжат да живеат и работат во Грција, место каде и двајцата се чувствуваат како дома. Семејството секогаш ќе биде на нивна страна, многу ви благодариме за вашата почит и дискреција.

Николаос и Татјана се венчаа на 25 август 2010 година, а нивната венчавка се покажа како настан на годината, на која присуствуваа неколку членови на кралското семејство, вклучително и принцезата Викторија од Шведска и идните кралеви на Шпанија, Фелипе VI и Вилем-Александар од Холандија.

Свршувачката се случи на 29 декември 2009 година со едноставна изјава

на таткото на Николаос, кој гласеше:

- Неговото височество кралицата Ана Мари и јас со задоволство ја објавуваме свршувачката на нашиот син Николас со Татјана Блатник.

Иако парот беше во брак 14 години, тие немаа деца.

Пристигнувајќи на својата венчавка, Татјана блесна во наметка на Ангел Санчез во боја на слонова коска со тантела, здружена со соодветно болеро и многу долг превез. Кралскиот, но женствен изглед го заокружи со пар дијамантски обетки и дијадема со корза, кои ги наследи од нејзината свекрва, кралицата Ана Мери.

Николаос и Татјана се венчале во манастирот Свети Николаос од 19 век. Прославата се одржа во медитеранското пристаниште, на плажата Гарифало.

Зборувајќи за Vogue по венчавката, Татјана рече:

- Не се чувствувам како принцеза. Не се чувствувам како да се омажив за принц, со титула. Па, всушност, да, тој е мојот принц, но ништо повеќе. Привилегија и чест е да се биде дел од семејството.

Во изненадувачкото признание, Татјана призна дека тоа што стана дел од кралското семејство немало големо влијание врз нејзиниот живот.

- Овде живеам многу едноставен живот. Работам, одам во супермаркет, готвам, го шетам кучето и Грците ме пречекаа како и секој друг. Овде има збор, филоксенија, љубов кон странците, и тоа го почувствував многу силно.

Двојката последен пат беше видена заедно на 27 февруари, кога присуствуваа на службата на благодарност за починатиот татко на Николаос, кралот Константин, кој почина на 10 јануари 2023 година. Кралското семејство облече црно за таа пригода и пристигна во црквата Свети Ѓорѓи.

Она што е интересно за Татјана е дека таа е родена како Татјана Блатник во Каракас, главниот град и најголемиот град на Венецуела, и дека има мешано потекло.

Нејзиниот татко Ладислав Владимир Блатник е Словенец родена во Југославија во 1931 година, додека нејзината мајка Мари Бланш Бирлејн е потомок на Вилијам Втори. Малку е познато дека таткото на Татјана некогаш бил свршен со актерката Натали Вуд и дека нејзиното пошироко семејство е исклучително успешно и влијателно.

Фото: Принтскрин/ Јутјуб
Извор: Glossy.espreso.co.rs

Објавена во: Совети // Семејство

Можеби ќе ве интересира: