Се роди во 24-та недела, неговото стапало беше помало од прстот на мајка му: Но, погледнете како изгледа денес (ФОТО)

Се роди во 24-та недела, неговото стапало беше помало од прстот на мајка му: Но, погледнете како изгледа денес (ФОТО)

Објавена во: Совети // Семејство

Семејството Прат од Лестершир, Велика Британија имаше болно патување откако нивниот син се роди на само 24 недели! Сепак, нивното чудесно мало момче е голема инспирација и доказ за Божјата верност.

Кариен Прат имаше 31 година кога во септември 2020 година дозна дека е бремена со своето второ дете. Таа и нејзиниот сопруг Калум, кој тогаш имаше 32 години, веќе беа горди родители на ќерката Лили.

Втората бременост на Каријан напредуваше како што се очекуваше во првите 18 недели, но потоа таа почна да крвари во 19-та недела. Иако преплашени од искуството, докторите на Каријан ја прегледале и ја увериле дека бебето е добро. Плашејќи се дека може да го изгуби бебето, Каријан ужасно се грижеше кога и да крвареше во следните пет недели.

Лекарите внимателно ја следеа неа и бебето, сепак во 24-та недела, се јавија породилните болки. Набргу потоа, бебето Томи се роди во 24-та недела во Кралската болница Лестер во амнионската кеса.

Кариана рече: „Кога породив во 24-та недела бев во целосен шок. Никогаш не мислев дека ќе дојде толку рано, по само 25 минути туркање, тој беше тука“.

Томи тежел само 680 грама кога се родил и брзо бил сместен во инкубатор. Поминаа пет мачни денови пред Кариана да го држи својот син! Тато Калум ги фотографирал мајката и бебето, посочувајќи го малото стапало на Томи !


Малото момче 102 дена се бореше за живот

Следните 102 дена Томи се борел за живот. Каријан се сеќава: „Тој беше толку мал и беше потресно да се види неговото мало тело поврзано со толку многу цевки и машини“.

Медицинските пречки на Томи вклучуваа мозочно крварење, хронично белодробно заболување, хернија, болест на очите што ја развиваат некои предвремено родени бебиња. Малиот борец имаше операција за отстранување на хернијата, а состојбата на очите природно се подобри со текот на времето.

По долги 102 дена во болница, Томи можеше да си оди дома. Датумот беше 19 април 2021 година, една недела пред првичниот датум за породување на Томи!

Иако првично беше предизвик да се води грижата за Томи во домот бидејќи тој сè уште беше на кислород,семејството Пратс беа воодушевени што конечно беа под ист покрив. На сестрата Лили, која престојуваше кај баба и и дедо и додека мајка и и тато беа во болница со Томи, не ѝ беше дозволено да се сретне со својот помал брат поради ограничувањата со Ковид.


Навистина, тоа беше вистинска прослава!

Денес, 2,5 години подоцна, Томи е здрав и среќен.

Додека неговите родители продолжуваат да ја следат неговата хронична болест на белите дробови, тој се чувствува многу добро. Калум и Каријан навистина се прашуваа дали нивното болно изнемоштено дете ќе преживее, но секој ден се инспирирани од тоа колку далеку стигнал тој.

Г-ѓа Прат сподели: „Тој е толку смешен и зборлив сега. За среќа,  ги исполнува сите негови пресвртници и не покажува знаци на [развојно] доцнење. Тој е само типично мало момче и ние сме многу горди на него!“


Фото:screenshot

Објавена во: Совети // Семејство

Можеби ќе ве интересира: