Си го одемаа животот иако изгледаа насмеани и среќни: Психолог ја открива причината за оваа појава

Си го одемаа животот иако изгледаа насмеани и среќни: Психолог ја открива причината за оваа појава

Објавена во: Совети // Семејство

Беше весел, насмеан, изгледаше среќен - што се случи? Ова прашање често го слушаме откако ќе пристигне веста за млад и успешен човек кој си го одзел животот. Психологот Зоран Мустеровиќ го даде своето мислење на оваа тема, но да почнеме од почеток.

Мирко Рашиќ, автомеханичар и Јутјубер, беше пронајден мртов на 23 мај во Сурчин. Неговиот канал на Јутјуб имаше повеќе од 140.000 следбеници, а коментарите под видеото беа повеќе од позитивни, публиката го бодреше, го поддржуваше, му беше „ветер во грб“ под секој клип. Мирко работел со својот татко од деветгодишна возраст, а стана и инфлуенсер во областа на механиката и автомобилизмот. Своето професионално знаење несебично го споделуваше на социјалните мрежи и на тој начин привлече голем број ентузијасти по механика.

Ова не е единствениот трагичен случај од ваков вид. Да се ​​потсетиме на младата манекенка Марија Ќурчиќ која пред четири години на 25-годишна возраст си го одзеде животот.

Исто така, полицијата пред нешто повеќе од една година во нејзиниот стан во Белград го пронашла телото на младата гејмерка, инфлуенсерка и јутјуберка Кристина Кика Ѓукиќ, при што било утврдено дека на телото немало траги на насилство, па се претпоставува дека бил случај на самоубиство.

Сите овие млади луѓе беа познати на социјалните мрежи и уживаа во големото внимание од публиката. Секогаш беа расположени пренесуваа позитивна енергија, а никој не знаеше што кријат во душата и дали нивните насмевки се навистина искрени или тоа го правеа за да предизвикаат чувство на задоволство додека ја гледавме нивната содржина, а кога ќе се изгаси црвеното светло на камерата, тие се враќаат во вистинскиот живот каде само тие знаат што ги чекало и со што се бореле.

Социјалните мрежи се посебен свет кој изгледа толку шарено и весело, кој делува толку совршено и идеално, во кој никој нема проблеми и во кој на прв поглед сите се најубави, најсреќни и живеат од бајка. Оние кои произведуваат ваква содржина на Инстаграм или Јутјуб се претставуваат како успешни, шармантни и харизматични, а со текот на времето добиваат се повеќе следбеници, а со нив и повеќе внимание, а целта им е да го задржат тоа внимание кое се манифестира со лајкови, коментари и кликови.

Според психологот Зоран Мустеровиќ, луѓето кои имаат многу внимание и следбеници на социјалните мрежи стануваат жртви на сопствената замка. Тие не можат да продолжат успешно да ја играат таа улога, бидејќи за тоа им треба се повеќе енергија која всупност ја немаат поради присуството на депресија со која најчесто не можат да се соочат.

- Овие депресии често ги нарекуваме притаени бидејќи се тивки, потешки за забележување, а начинот на кој младите се обидуваат да се справат е со спротивни емоции како што се смеење и  забава за да избегаат од сопствените емоции. Колку „поуспешно“ ги прикриваат тешките емоции и состојби, истите се појавуваат во поинтензивна форма во вид на страдање, тага, чувство на бесмисленост и дека се што прават е бесмислено бегство од сопствената пропаст,​​вели за српски Телеграф психологот Зоран Мустеровиќ.

Овој феномен на „насмеаната депресија“ е особено присутен кај помладите и адолесцентите и е многу тешко да се забележи, бидејќи овие луѓе обично кријат знаци на слабост и не зборуваат за нив. Но, самоубиствените мисли не мора да се претвораат во самоубиствени намери.

Нивните стравови и страдања не се вклопуваат во нивниот сегашен живот, а околината не очекува да имаат такви проблеми, па некои знаци не ги сфаќаат сериозно. Самоубиствените идеи обично не се претвораат во намери и однесување. Тие се краткорочни идеи кои самата личност сака да ги надмине. Преживувањето е исконска потреба на човекот, да издржи се и да продолжи да живее, објаснува психологот Мустеровиќ.

Пријателите и семејството играат клучна улога во средината на луѓето кои имаат суицидни намери. Според овој психолог, тешко е да се биде во нивната околина бидејќи нивните блиски чувствуваат голема одговорност кон нив. Тој додава дека за луѓето кои имаат стравови и слабости е важно нивните блиски да ги слушаат и да ги охрабруваат, но тоа во никој случај не ја минимизира важноста на нивниот проблем. Тие задолжително треба да бидат поттикнати и мотивирани да побараат помош, знаејќи дека за се има решение.

-Неопходна е стручна помош за да се излезе од сериозни депресивни состојби или епизоди кои резултираат со самоубиство. За таквите луѓе кои даваат слични изјави е многу важно блиските луѓе да ги слушаат и да ги охрабруваат, но да не го негираат нивниот проблем, ниту да го минимизираат, вели Мустеровиќ.


Фото: Printscreen/youtube/mirkorasic/Instagram/kikamonxx3,__chocomuffin__


Објавена во: Совети // Семејство

Можеби ќе ве интересира: