Ве освои како Бланкица во филмот „Дара од Јасеновац“: Но, како изгледа актерката во приватниот живот?

Ве освои како Бланкица во филмот „Дара од Јасеновац“: Но, како изгледа актерката во приватниот живот?

Објавена во: Живот // Живот

Како изгледа во приватниот живот?

Филмот беше премиерно прикажан на РТС, и оттогаш не престанува да се зборува за него, како и за актерите кои го прифатија овој голем предизвик.

Една од забележителните улоги е медицинска сестра, еврејката Бланкица, чиј лик го игра Јелена, која повеќето досега ја немаа забележано, иако тоа не е нејзина прва улога.

Судејќи според нејзините фотографии на Инстаграм, освен што е талентирана за глума, Грујичиќ доби и пофалби за нејзиниот изглед.

„Искрено, ти си нашата најубава актерка“, „Ти си убава, прекрасна и извонредно ја донесе улогата“, „Ти си совршена во филмот“, „Немаш никакви маани, ниту како човек, ниту како жена, ниту како актерка“ - се само некои од бројните коментари.

Јелена студирала глума на Академијата за уметности, во класата на професорот Небојша Дугалиќ. Таа била најмлада таму, па хумористично истакна дека ги преживеала „адолесцентските сипаници“. Таа завршила со највисока оценка во 2017 година со претставата „Бела фигура“ од Јасмина Реза. Истакна дека пред премиерата немала имала трема.

„Јас сум лудо храбра личност. Верувам во себе и во животот и подготвена сум да го отстранам секој страв за убавината на животот. Не ме обзеде резултатот, се фокусирав на спиењето. Патував со еден ранец 28 часа до Лос Анџелес само за да дојдам на приемниот. Тремата постои само на ниво на возбуда поради следење на сопствениот сон. Тоа е чувство на радост од животот“ - рече Јелена, која е втора од Србија која го поминала приемниот испит.

„Пред неколку години, Кал артс ја запиша мојата прекрасна колешка Јоана Кнежевиќ. Не ме фаќајте за збор, но мислам дека таа е првата Србинка што некогаш студирала таму" - открива Грујичиќ и заклучува: „Она што ме исполнува најмногу и по што сум спокојна, тоа е суштината на ова дело - истражување на човечката душа. За мене нема поголема радост отколку да бидам тло за раѓање на човекот, да им го позајмам моето тело како нивно, мојата душа како нивна, да им дадам глас и да ги одведам во живот.“

Ја запознавте како Бланкица во филмот „Дара од Јасеновац“: Јелена Грујичиќ во приватниот живот изгледа сосема поразличнофото:PRINTSKRIN/INSTAGRAM


Објавена во: Живот // Живот

Можеби ќе ве интересира: