Зад магичната насмевка, крие голема тага: Како девојка ги загуби родителите, а сестра ѝ се самоуби

Зад магичната насмевка, крие голема тага: Како девојка ги загуби родителите, а сестра ѝ се самоуби

Објавена во: Живот // Живот

Една од најхаризматичните актерки на денешницата, претрпе болка во детството и тежок патдо сродна душа!

Џулија Робертс е американска актерка и поранешна манекенка, моментално е меѓу најубавите и најплатените актерки во Холивуд. Светската слава ја стекна глумејќи рамо до рамо со Ричард Гир во филмот „Убава жена“, а добитничка е и на најпрестижниот Оскар. Вкупниот приход на оваа холивудска убавица е над 2,6 милијарди американски долари, што ја прави Робертс една од финансиски најуспешните актерки на сите времиња.

Џулија Робертс е родена на 28 октомври 1967 година во Смирни, Џорџија. Нејзиното целосно име е Џулија Фиона Робертс. Нејзиниот татко се викал Волтер Градли, а мајка ѝ се викала Бети Лу. Кога Џулија имала само четири години, бракот на нејзините родители завршил со развод, по што нејзината мајка се омажила за Мајкл Моутс. Ликот на Мајкл бил многу непредвидлив и тој честопати имал изливи на гнев и навредливи коментари кон Џулија, така што нејзиното детство покрај нејзиниот очув не бил воопшто лесно. Постојаните изливи на гнев и агресивно однесување, не само што го направија животот на Џулија мизерен, туку и на нејзиниот брат и сестра. 

Иако нејзиниот татко бил од баптистичка вера, Џулија била воспитана како католик.

Во 1977 година, таткото на Џулија почина од рак, актерката тоа многу тешко го преболе. Џулија има постар брат Ерик и помала сестра Лиза, кои исто така се занимаваат со глума, но не се никаде близу успехот што го постигна Џулија. Покрај нив, Џулија имала и полусестра Ненси. За жал, Ненси изврши самоубиство во 2014 година, а неколку месеци после тоа нејзината мајка почина по голема и тешка борба со ракот.

Како дете, таа не сакаше да биде актерка, нејзиниот сон беше да стане ветеринар. По основното училиште, се запишала во гимназијата Кембел, а потоа и на Универзитетот во Џорџија. Веќе во средношколските денови, почнало да ја привлекува актерството, но Џулија го занемари сето тоа и се запиша на колеџ, кој наскоро го напушти и замина во Њујорк, каде што наскоро започна со часови по глума, а во меѓувреме, за да заработи живеење, работи како модел. 

Додека се занимаваше со манекенство во Њујорк, Џулија привлече големо внимание, пред се со својот атрактивен изглед и насмевка, која и денес фасцинира. Агенцијата што ја претставуваше Џулија полека започна да ги наоѓа нејзините филмски улоги. Првите улоги што ги играше беа во нискобуџетни филмови, каде се појави неколку минути и изговори само неколку реченици.

Во 1988 година, таа доби улога во филмовите „Задоволство“ и „Мистична пица“, каде имаше поголеми улоги и каде успеа да го покаже својот вроден талент. Една година подоцна, Џулија доби улога на болна девојка во драмата „Челични магнолии“ и ја доби својата прва номинација за Оскар во категоријата најдобра споредна улога. Само три години подоцна, Џулија се стекна со светска слава глумејќи во романтичната драма „Убава жена“. Интересно е што во тоа време таа беше на почетокот на нејзината кариера, а на кастингот успеа да ги надмине тогаш добро воспоставените актерки Мег Рајан и Дерли Хан. Улогата на проститутка и го носи и првиот Златен глобус во категоријата најдобра главна женска улога, како и номинација за Оскар. „Убава жена“ на крајот се здоби со култен статус, а заработката го стави на четвртото место во романтичните комедии. 

Во текот на нејзината триесетгодишна кариера, оваа холивудска убавица освои над сто номинации во различни категории и освои 54 награди, од кои највисоко признание е секако Оскар во категоријата најдобра главна актерка, кој го доби за филмот „Ерин Броковиќ“, кој е инспириран од вистински настани. Таа беше номинирана осум пати за најдобра актерка на наградите „Златен глобус“, а три победи за улогите во филмовите: „Ерин Броковиќ“, „Убава жена“ и „Челични магнолии“. Во својата кариера, Џулија глумеше во над четириесет филмови.

Бидејќи ја започна својата кариера на многу рана возраст и на самиот почеток се најде во центарот на вниманието на јавноста, таа го разбуди постојаниот интерес на медиумите за нејзиниот приватен живот. Иако сакаше да ги скрие деталите за себе што е можно повеќе, медиумите наоѓаат начин да ги дознаат дури и најинтимните детали. Актерката беше во врска со ирскиот актер Лиам Нисон, канадскиот актер Кифер Сатерленд, Џејсон Патрик, Метју Пери и Бенџамин Брет.

Во 1991 година таа беше свршена со актерот Кифер Сатерленд, со кого се раздели три дена пред венчавката.

Во 1993 година го запозна пејачот Лајо Ловета, во кого лудо се вљубил, а наскоро парот застанана лудито камен. По две години брак, двојката се разведе. Џулија изјавила дека стапила во брак за кој не била подготвена премногу набрзина. Исто така, таа не беше подготвена за улогата на мајка, додека Ловт тоа силно го посакуваше. Различните погледи на светот и животните патеки доведоа до тоа парот да не може да најде начин да преживее.

Во 2001 година, за време на снимањето на филмот „Мексиканец“ со нејзиниот партнер и пријател Бред Пит, Џулија се сретна со снимателот Даниел Модера, кој полека го освои нејзиното срце и со кого започна љубовна врска, што на крајот заврши со брак што парот го склучи во Ново Мексико во 2002 година. Пред неколку години таа изјави дека само со Даниел се сретнала со вистинска љубов, дека созревала покрај него и разбрала што е суштината на животот и дека самиот Даниел го сменил нејзиниот живот. 

На 28 ноември 2004 година, благодарение на ин витро оплодување, двајцата станаа родители на убави близнаци - Хазел Патриша и Фајнс Волтер. Три години подоцна, двојката доби уште еден син, Хенри.


Фото: Profimedia


Објавена во: Живот // Живот

Можеби ќе ве интересира: