Агентите му го уништиле животот на 13 години: Најслаткото момче било злоставувано во детството, а денес не би го препознале (ФОТО)

Агентите му го уништиле животот на 13 години: Најслаткото момче било злоставувано во детството, а денес не би го препознале (ФОТО)

Објавена во: Stars // Филм

Актерот како дете се прослави во филмот „Jerry Maguire“...

Џонатан Липнички (31) сите го паметат како неодоливото синооко момче од филмот „Jerry Maguire“, кој на само 6 години ја воодушеви публиката во ова остварување, рамо до рамо со Том Круз и Рене Зелвегер. Тој беше на пат да ги освои срцата на филмската публика, но работите во меѓувреме се променија.

Џонатан во 1999 година, 3 години по успехот во „Jerry Maguire“, се појави во уште едно култно остварување - „Stuart Little“, а потоа глумеше и во детските филмови „The Little Vampire“ и „Like Mike“.

Сите мислеа дека ќе биде вистинска ѕвезда

Улогата во филмот „Jerry Maguire“ му го промени животот, а тоа го откри и во последното интервју.

„Таа улога го промени мојот живот. Тоа е нешто што ме натера да сфатам како сакам да го поминам остатокот од животот. Од тој период имам многу убави спомени“ - истакна актерот.

Овој актер ветуваше многу и беше главниот столб на холивудската индустрија, но како и повеќето деца-ѕвезди, тој не се снајде најдобро во транзицијата од детски актер во актер за возрасни. Имаше проблем да најде соодветни улоги и призна дека агентите отворено му кажале дека ја изгубил својата привлечност во тинејџерските години. Како што вели, тоа било еден вид вербална злоупотреба.

Трновитиот пат до успехот

„И како дете и како тинејџер немилосрдно ме исмеваа некои луѓе кои дури сега се и мои пријатели на социјалните мрежи.

Ми кажаа дека моето време поминало и дека никогаш повеќе нема да добијам работа. Во средно училиште се чувствував како ѓубре и дојде до тоа да имам панични напади пред училиште, бидејќи се прашував како ќе изгледа следниот ден. Имаше навистина понижувачки ситуации“ - откри неодамна Џонатан.

Поради сето тоа, на некое време се повлече од светот на глумата. Сепак, истакнува дека имал јасна визија дека токму со тоа сака да се занимава и во иднина.

Неговата насмевка, разбушавената руса коса и очилата беа како создадени за филмското платно. Сепак, детството не му било бајковито како што звучи.

Неговите врсници и соученици со години го малтретирале, често бил предмет за потсмев, а во тинејџерските години го злоставувале, бидејќи го нарекувале хомосексуалец. Од стрес добил егзема и панични напади.

„Одлучив да ја третирам глумата, како да станува збор за образование. Одев на часови по глума и си зададов рок од една година да видам како ќе се чувствувам. На крајот од годината добив улога во филм и никогаш не се свртев“ - кажа.

Липнички и денес снима филмови, не холивудски хитови, но на крајот на денот го работи она што го сака и го остварил својот сон да глуми.


„Сигурно е дека сега не снимам блокбастери или студијски изданија, но моите филмови сепак се во кината. Ги бркам своите соништа и не можам да бидам посреќен“ - напиша Џонатан во една прилика на својот Инстаграм профил.

Моментално има телевизиски ангажман, а последниот филм во кој глумеше е хоророт „Broil“ за дисфункционално семејство, кое се обидува да го контролира своето богатство.

фото: Принтскрин / Инстаграм / Јутјуб

Објавена во: Stars // Филм

Можеби ќе ве интересира: