Доказите против Беливук се сè посилни и морничави, но семејствата на исчезнатите мажи не веруваат дека се убиени додека не ги видат телата

Доказите против Беливук се сè посилни и морничави, но семејствата на исчезнатите мажи не веруваат дека се убиени додека не ги видат телата

Објавена во: Живот // Живот

Семејствата на исчезнатите мажи, за кои се сомневаат дека биле брутално убиени од кланот на Вељко Беливук наречен Вељз Невоља и Марко Миљковиќ, попознат под прекарот „Касап“, иако се соочуваат со бројни докази, не веруваат дека нивните сакани се мртви. Како што неофицијално коментираат за „Блиц“, додека не ги видат телата на своите деца, браќа и сопрузи, тие не веруваат во ништо и чекаат да се вратат дома ...

Само минатата година има најмалку 12 имиња има на списокот на исчезнати мажи во Белград, кои се осомничени за незадоволство од криминалниот клан на Веља Невоља. Семејствата на многумина од нив сè уште веруваат дека нивните најблиски во одреден момент ќе се вратат дома - живи и здрави.

„Дадов ДНК за анализа за да ја споредам со пронајдената, никој не ме информираше, па верувам дека нема натпревар“ - изјавија за „Блиц“ од семејството на еден од мажите за кои се сомнева дека е жртва на кланот на Беливук .

Семејствата на исчезнатите мажи и момчиња не се расположени да зборуваат јавно додека трае истрагата, тие се плашат и чекаат информации. Оние со кои е разговарано сè уште немаат потврда за смртта на нивните најблиски.

Сепак, како што дознаваме, истрагата покажала дека полицијата досега открила ДНК траги на некои од списокот на исчезнати лица во куќата на ужасите во Ритопек, но и на стадионот во Хумска. Истражителите пронашле и фотографии од тортури и тела на неколкумина убиени, но сè уште не е пронајдено ниту едно тело.


Објавена во: Живот // Живот

Можеби ќе ве интересира: