На својата компанија името и го даде по Никола Тесла, но сака друг генијалец: Илон Маск ги збуни сите

На својата компанија името и го даде по Никола Тесла, но сака друг генијалец: Илон Маск ги збуни сите

Објавена во: Живот // Живот

Овој факт никој не го очекуваше...

Откако Стив Џобс го напушти светот, многумина се свртеа кон Илон Маск како новиот, најголем визионер на денешната технолошка индустрија.

Неговите напори да се појави неговата компанија Тесла на пазарот се исплатија повеќе пати. Не само што стана лидер во производството на електрични возила, туку компанијата неодамна ја презеде титулата највисока во автомобилската индустрија, пред неоспорната Тојота.

Плановите на Маск со SpaceX се уште поголеми, за што сведочи и успешното лансирање на американски астронаути во вселената, кои пристигнаа безбедно на Меѓународната вселенска станица во капсулата CrewDragon.

Тесла како инспирација

Списокот на проекти на кои работи Маск, со цел да придонесе за подобрување на човештвото, но и на неговата банкарска сметка, е навистина долг.

Но, да се вратиме на Тесла, компанијата по која милијардерот е најпрепознатлив, и која е исто така интересна за нас, бидејќи е именувана по еден од најголемите научници во историјата - Никола Тесла.

Маск никогаш не криел зошто решил своето “дете„ да го именува по славниот научник.

Затоа можеби треба да бидеме изненадени од мислењето на Маск за Тесла, но и од неговиот најголем ривал - Томас Едисон.

Длабока трага во историјата

Во интервју дадено пред 12 години, едно од ретките во кое зборува за великанот изумител, Маск истакна дека Томас Едисон и Никола Тесла се негови најголеми примери и голема инспирација.

Едисон е веројатно еден од најистакнатите американски научници на сите времиња, кому му се припишуваат многу пронајдоци, вклучително и електричната сијалица.

Никола Тесла беше ангажиран од Едисон некое време, измисли наизменична струја, која денес ја користат 80% од светот, за разлика од директната, што беше принудена од американски научник.

Запаметен е по напредните пронајдоци и идеи, особено во областа на безжичната технологија, без кои денес не би можеле да ја замислиме индустријата за мобилни уреди.

Да не ги спомнуваме и проектите кои исчезнаа по неговата смрт, а чија судбина не е разјаснета до денес.

Иако Тесла починал релативно непознат и без пари, неговата репутација растела со текот на времето, па дури и ја надминала таа на Едисон.

Кого претпочита?

Да се ​​вратиме на Маск и неговото интервју, каде тој рече дека „Тесла заслужува многу поголема почит отколку што доби“.

„Сепак, јас сум поголем фан на Едисон од Тесла. „Едисон ги изнесе своите работи на пазарот и ги стави на располагање на светот“, рече Маск, додавајќи дека Тесла не го сторил тоа.

Значи, визионерот Илон Маск му дава предност на Томас Едисон, кој беше познат како одличен трговец, способен да го продава својот производ.

Донација од милион долари

Не можеме да ја завршиме оваа приказна, а да не спомнуваме дека Маск изрази почит кон Никола Тесла во 2014 година, кога донираше милион долари за изградба на научниот центар на Тесла на местото каде порано беше неговата лабораторија на Лонг Ајленд.


Објавена во: Живот // Живот

Можеби ќе ве интересира: